Szél Ágostont a július 1-jei Semmelweis-nappal kapcsolatban kérdezték, amellyel a szülészeti osztályon a fertőzéseket megelőző eljárásokat elsőként bevezető magyar orvosra emlékeznek a születésnapján.
A rektor kifejtette: Semmelweis Ignác megfigyelte, hogy azokon az osztályokon, ahol bábaképzős növendékek helyett boncolásokon is részt vevő orvostanhallgatók segédkeznek a szüléskor, magasabb a gyermekágyi láz miatti halálozás. Ő már a baktériumok felfedezése előtt rájött arra, hogy ez a magas halálozási arány az orvosok klóros vizes kézmosásával megelőzhető.
Felfedezését azonban az akkori tudományos közösség nem fogadta el, harcoltak ellene - idézte fel Szél Ágoston. Történetének a mai tudósok számára fontos tanulsága, hogy egy felfedezést körültekintően érdemes közzétenni: ha Semmelweis nem erőszakosan, szinte megszállottként akarta volna elfogadtatni a tanait, és idejekorán ír egy jó tudományos közleményt, akkor valószínűleg korábban elfogadták volna - mondta az SE rektora, hozzátéve: ez a szélmalomharc is hozzájárulhatott az orvos korai halálához, illetve az, hogy felfedezésekor arra is rájött: saját maga is több száz nő halálát okozhatta boncolás utáni szüléslevezetéssel.
Szél Ágoston arról is beszélt, hogy mindig a július elsejei Semmelweis-nap előtti napon tartják az egyetemen az ünnepséget, ekkor adják át a rektori, dékáni dicséreteket, habilitációs kinevezéseket. Az egyetem csaknem 50 éve viseli az egykori sebész-szülészorvos nevét, nagy büszkeséggel, mivel tíz évig maga Semmelweis is tanított itt, tanszékvezető egyetemi tanár volt - hangsúlyozta. Az egészségügyi államtitkárság kezdeményezésére 2011 óta munkaszüneti nap július 1-je, Semmelweis Ignác születésnapja az egészségügyben dolgozóknak. Ekkor zárva vannak a gyógyszertárak, a háziorvosi rendelők és a szakrendelők is.