A svájci szavazók elutasították az Európai Unió állampolgárainak svájci letelepedését és munkavállalását korlátozó javaslatot a vasárnap tartott népszavazáson.
A végeredmény szerint
A nacionalista-populista Svájci Néppárt által napirendre tűzött kérdés lényege az, hogy meghatározzák-e a Svájcban letelepedő és munkát vállaló EU-állampolgárok létszámát. Jelenleg nagyjából 1,4 millió uniós állampolgár él a 8,6 millió lakosú Svájcban.
A populisták javaslata szerint a munkavállalásnál, valamint a társadalombiztosítási és jóléti juttatások odaítélésekor a betelepülőkkel szemben előnyben kellene részesíteni azokat, akik Svájcban születtek.
Az SVP kezdeményezése szerint Svájcnak felül kellene vizsgálnia az alkotmányát és biztosítani, hogy az alpesi ország önállóan döntsön a bevándorlási politikájáról. A kormány azonban figyelmeztetett:
Ursula van der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte a népszavazás eredményét.
2014-ben egyszer már sikerült napirendre tűzni egy hasonló kérdést. Az akkori népszavazáson a szűk többség támogatta, hogy korlátozzák a Svájcban letelepedő és munkát vállaló EU-állampolgárok létszámát és jogait, de a parlament, a gazdasági és társadalmi következményektől tartva, végül nem emelte teljes egészében törvényerőre a döntést. Ez tette lehetővé a Svájci Néppárt számára, hogy újra napirendre vegye a kérdést.
Az EU-állampolgárok letelepedése és munkavállalása mellett a svájciak 60 százalékos többséggel döntöttek a vasárnapi népszavazáson arról is, hogy az apák kapjanak a gyerek születése után kéthetes fizetett szabadságot. Támogattak 50,1 százalékkal egy 2030-ig tervezett, 6,5 milliárd dollár értékű vadászgépbeszerzést is. A farkasvadászat szigorú szabályainak enyhítését - amire szükség lenne ahhoz, hogy kordában tartsák a ragadozópopulációt, - viszont 51,9 százalékos többséggel elutasították.
A részvételi arány ezúttal kiugróan magas, közel 59 százalékos volt. A svájci népszavazásokon ugyanis már évtizedek óta alacsony, általában 50 százalék alatti a részvételi arány. Jellemzően, a szavazók nagyjából 90 százaléka, nem személyesen, hanem levélben adják le voksukat.
(MTI/AFP)