A székesfehérvári közgyűlés vizsgálatot kért a MOL Aréna Sóstó baktériumfertőzése miatt

A székesfehérvári közgyűlés vizsgálatot kért a MOL Aréna Sóstó baktériumfertőzése miatt

Székesfehérvár önkormányzatának közgyűlése keddi rendkívüli ülésén teljes körű vizsgálatot kért az üzemeltetőtől annak érdekében, hogy feltárja a MOL Aréna Sóstóban lévő ivóvíz Pseudomonas aeruginosa baktériummal fertőződésének tervezői, kivitelezői vagy egyéb más okait, mert az esetleges kártérítési igényét a város csak ezt követően nyújthatja be.

A tavaly év végén átadott stadionban tartott ülésen a képviselők egyhangúlag támogatták az ellenzék javaslatát, és utasították a Székesfehérvári Városfejlesztési Kft.-t a vizsgálat lefolytatására.
   
Guti Péter, a kft. ügyvezetője emlékeztetett arra, hogy a létesítmény múlt novemberben használatba vételi engedélyt kapott, akkor vízminőségi probléma nem volt. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) december közepén - mintavételt követően - jelezte a baktérium jelenlétét a vízhálózatban, de az akkori intézkedések hatására a probléma megszűnt.
   
Január és május között több alkalommal, több helyről vettek mintát, egyik sem jelezte a baktérium jelenlétét, májusban azonban sokkal nagyobb számban volt jelen a vízhálózatban. A korábbi intézkedéseken túl folyamatos fertőtlenítésre képes berendezéseket telepítettek, ezen túlmenően csapra szerelt fertőtlenítő eszközök is működnek.
   
Guti Péter szerint a hálózati probléma megszüntetéséhez egy kis időre lesz még szükségük, mivel több ezer méter vezeték és több száz szerelvény, vízvételi pont van az épületben, de hamarosan az is megtörténik.
   
"A minden kétséget kizáró ok ma még nem ismert" - tette hozzá, egyúttal jelezte, ilyen méretű vízhálózatokban nem egyedülálló dolog a fertőzés, a probléma ugyanakkor nem érinti a lelátót és a kerengőt, csak a főépületet, miközben ugyanazon a hálózaton van az egész stadion.
   
Rácskai András, a Fejérvíz Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta, hogy Székesfehérvár ivóvízhálózatában semmilyen probléma nincs, baktérium csak a belső hálózatban van.
   
"Az épületbe egészséges ivóvíz megy be, onnan pedig kifelé fertőzés nem mehet" - fűzte hozzá.
   
Megjegyezte, hogy a baktérium jellemzően új építésű épületekben jelenik meg, de nem szuperbaktérium, és nehezen, de kiirtható. Leszögezte, hogy a MOL Aréna Sóstóban "nincs fekália az ivóvízben".

Egy vödör szennyvíziszappal emlékeztették Orbán Viktort: Magyarország nem hulladéklerakó | Alfahír

Két Natura 2000-es terület között húzódik meg az az egykori agyagbánya, amelyről nemrég kiderült, hogy ide szállítanak több tízezer tonnányi külföldi szennyvíziszapot. A horvát termelés több mint a fele érkezett ide 2018-ban, de nemcsak onnan, hanem Szlovéniából, Szerbiából és még Olaszországból is több ezer tonna bűzös masszát raktak le a Székesfehérvár határától egyébként pár perc autóútra levő területen.

A stadionban jelenleg nem ivóvizet használnak, de lehet rendezvényeket tartani benne, erről előzetesen mindenki tájékoztatást kap.
   
A MOL Aréna Sóstót bérlő Fehérvár FC labdarúgócsapata múlt pénteken jelentette be, hogy nem Fehérváron, hanem a felcsúti Pancho Arénában fogadja július 18-án az Európa-liga első selejtezőkörének visszavágóján a montenegrói FK Zeta Golubovci gárdáját.