Régi hagyomány
A katolikus hagyomány szerint Szent Mihály (Mihály arkangyal) egyike a hét főangyalnak, ő a mennyei hadak nagy vezére és győztes harcosa. Jelképe hatalmas kardja, mellyel legyőz minden gonoszt. A szent eredetileg keleti harcos szent volt. Györgyhöz hasonlóan, legyőzte a Sátánt jelképező sárkányt. Mihály arkangyal a magyar Szent Korona zománcképein is szerepel, ami azt bizonyítja, hogy őseink már nagyon korán imádkoztak hozzá. Szent István király Mihálynak szenteli a veszprémi székesegyházat, de ő a patrónusa a váci és erdélyi és az egri egyházmegyének is. Nagyon sok település őrzi Mihály arkangyal nevét. Bálint Sándor megfigyelése alapján főleg a gyepű környékiek választották előszeretettel Mihályt védelmezőül.
Pásztorok napja
Hazánkban fontos mezőgazdasági fordulónap volt szeptember 29-e. Hagyományosan akkor terelték be védett helyre a nyájat védett helyre. Általában a Szent György napkor (április 24) kieresztett marhákat akkor vitték vissza a faluba és ilyenkor számoltak el a gazdával. A jól dolgozó gulyásokat, juhászokat a következő évre is felfogadták. A Hortobágy környéki juhászokat Mihály-naptól Mihály-napig fogadták fel, így ez a nap volt számukra a legnagyobb ünnep és mulatságokat, bálokat rendeztek. Nemcsak nálunk, de az ázsiai hunoknál is ősszel történt az állatszaporulat összeszámolása, a mongoloknál máig ilyenkor történik a fiatal jószágok megbillogozása. Hazánkban sok vidéken Szent Mihály napján tartottak vásárt, ilyenkor kezdődött a kisfarsang, amikor az őszi lakodalmazások és mulatságok folytak. Az ünnep egészen Katalin napig (november 25) folyt, akkor az adventi böjti készülődés miatt szüntették be a mulatozást és a vidámságot.
Milyen telünk lesz?
Sokféle, időjárással kapcsolatos szólás, közmondás ismeretes Szent Mihály-napra vonatkozóan: „Aki Szent Mihály napján gatyába öltözik, attól nem kell tanácsot kérni;” „Aki Szent Mihály nap után szalmakalapban jár, attól nem kérdenek tanácsot.” Egyházasbáston azt mondják, Szent Mihály fehér lovon jön, behozza a deret. A hajdani alföldi pásztorok megfigyelték, hogyha Mihály nap éjszakáján összefekszenek a birkák, akkor nagy tél lesz, ha pedig szét, akkor enyhe időjárásra számíthatunk. Máshol úgy tartották, hogy egészen karácsonyig szép, enyhe időre lehet számítani, ha a fecskék még itt érik Szent Mihály napját. Máshol a következő időjárási regula volt ismert „Szent Mihálykor keleti szél igen kemény telet ígér.
B