Szíria csendre ébredt

Öt pokoli év után az első csendes napra ébredt a sokat szenvedett ország. Az an-Núszra Front és az Iszlám Állam ellen azonban tovább folyik a háború.

Csöndre ébredtek szombat reggel azoknak a szíriai városoknak a lakói, amelyek birtoklásáért eddig a lázadószervezetek és a kormány fegyveresei harcoltak egymás ellen; csak ott vannak szórványosan összecsapások, ahol azok a terrorszervezetek vannak jelen, amelyekre nem vonatkozik a szombat nulla órakor életbe lépett tűzszüneti megállapodás.

A konfliktus fejleményeit nyomon követő Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű szíriai emigráns civil szervezet tájékoztatása szerint a Washington és Moszkva által kezdeményezett és felügyelt, illetve az ENSZ által támogatott tűzszünetet tiszteletben tartják azokon a területeken, amelyek eddig a lázadók vagy a damaszkuszi rezsimhez hű fegyveresek kezén voltak.     

A véres fegyveres konfliktus kirobbanása, 2011 márciusa óta

most első ízben nem hallani ott ágyúk dörejét,

csönd van az ország középső részén fekvő Homsz és Hama tartományokban, Damaszkuszban és Aleppó kornyékén. Légi támadások sincsenek a lázadók ellenőrzése alatt álló térségekben, amelyeket szeptember vége óta támadtak orosz gépek, támogatást nyújtva a kormányhadseregnek.

Reggeli helyszíni tudósítások arról szólta, hogy Damaszkusz peremkerületeiben is szokatlan csönd van, és az elmúlt napoktól eltérően nem gomolyog a füst a lázadók fellegvárának számító két külvárosban, Dzsobarban és Kelet-Gútában. A normális élet gyorsan visszahódította az utcákat. Erről a videóról például aligha mondanánk meg, hogy huszonnégy órával ezelőtt még véres harcok dúlta a városban.

 

 

A tűzszünetbe azért nem mindenki akar belenyugodni. Kora délután jelentette a helyi média katonai forrásokra hivatkozva, hogy ismeretlen fegyveres csoportok Dzsobarból több rakétát lőttek ki damaszkuszi lakónegyedekre.

Betartják a tűzszünetet a második legnagyobb szíriai városban és kereskedelmi központban, Aleppóban is, amely 2012 júliusa óta volt a rezsimhez hű katonák és lázadók harcainak a színtere. A helybeliek beszámolói szerint,

a városlakók gyerekeikkel a nagyváros parkjaiban sétálnak,

felelevenítve a harcok miatt rég elfeledett szokást. Igaz, itt is vannak, akik még öt esztendőnyi öldöklés után is szívesen folytatnák a vérontást. Egy kormánypárti Twitter csatorna arról ad hírt, hogy a város egyik negyede ellen rakéta támadást intézett az an-Núszra Front, amelyben négy ember sérült meg.

 

 

Ahol folytatódik a háború

Az OSDH szerint folytatódnak viszont szórványosan a harcok azokon a helyszíneken, amelyeket

az Iszlám Állam, valamint az al-Kaida terrorszervezet helyi ágának tartott an-Nuszra Front ellenőrzése alatt vannak

- az amerikai-orosz megállapodás értelmében e két szervezetre nem vonatkozik a tűzszünet.

Az északnyugati Latakia tartomány északi részén folynak a harcok a hadsereg és az Iszlám Állam, Aleppó tartomány keleti részén pedig a hadsereg és az an-Nuszra Front között. Az északi Tell-Abjadban is fegyveres összecsapások vannak a kurd erők és a várost ostromló dzsihadisták között.

Nagy erejű robbanás történt szombat reggel a keleti Szalamíja város bejáratánál: egy öngyilkos merénylő gépkocsiban robbantotta fel magát, és kioltotta két katona életét, több embert pedig megsebesített. Az IÁ közleményében magára vállalta a merénylet elkövetését, de azt állította, hogy húsz embert ölt meg, 35-öt pedig megsebesített. A SANA hírügynökség úgy tudja, hogy az IÁ több támadást intézett Szalamíjában a szíriai hadsereg ellenőrző pontjai ellen, és összesen hat ember életét oltotta ki. Ez a város a kormánykatonák és az IÁ fegyveresei közötti frontvonal közelében fekszik.

Az orosz védelmi minisztérium közölte szombat délben, hogy a tűzszüneti megállapodással összhangban az orosz légierő teljesen véget vetett a támadásoknak a "zöld övezetben", vagyis azokon a területeken, ahol olyan fegyveres csoportok tevékenykednek, amelyek csatlakoztak a tűzszünethez. Szergej Rudszkoj, az orosz vezérkar hadműveleti csoportfőnökségének főnöke közölte, hogy

összesen 17 fegyveres csoport fordult a Hmejmim szíriai orosz támaszpont parancsnokságához

és írta alá tűzszünet betartására kötelező bejelentő lapokat. Egy részük a szíriai hadsereggel vállvetve, mások pedig tőle külön harcolnak az IÁ ellen - mondta Rudszkoj.

Az orosz védelmi minisztérium összesítése szerint

34 szíriai városban fejeződtek be a hadműveletek.

A tárca átadta az Egyesült Államoknak a tűzszüneti helyzetet rögzítő térképeket, illetve a fegyvernyugváshoz csatlakozó - összesen hatezernél több fegyverest számláló - szervezetek névsorát, továbbá azon 74 település nevét, amelyek nem támadhatók.

A fegyvernyugvás betartását az Egyesült Államok és Oroszország ellenőrzi washingtoni, moszkvai, ammáni, latakiai központokból, valamint az ENSZ genfi székhelyéről. Ha felújulnak a fegyveres harcok, Washington és Moszkva értesíti a békefolyamatot támogató többi országot. Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja szerint ha a tűzszünet tartósnak bizonyul, március hetedikén újraindulhatnak a szíriai konfliktus rendezését célzó genfi béketárgyalások.