Az öngyilkos merénylő az ujgur kisebbség tagja és Zoir Kalilov névre kiállított tádzsik útlevél volt nála – derül ki a kirgiz nemzetbiztonsági bizottság (GKNB) közleményéből. A robbantásban a nagykövetség három munkatársa megsebesült. Kína elítélte a támadást és a kirgiz hatóságokat az eset gyors kivizsgálására buzdította. A GKNB szerint
"a nyomozás megállapította, hogy a terrorcselekményre Szíriában tevékenykedő ujgur szélsőségesek adtak utasítást, akik kapcsolatban állnak a közelmúltig an-Nuszra Front néven ismert terrorszervezettel, s ennek képviselői ... finanszírozták a merényletet"
- állítja a GKNB. Az an-Nuszra Front júliusban szakított anyaszervezetével, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel, és változtatta nevét Dzsabhat Fatah as-Samra. Ettől függetlenül a csoportot az Egyesült Államok mellett Oroszország is terrorszervezetnek tekinti. A nemzetbiztonsági bizottság szerint a merénylet elkövetését egy Törökországban élő kirgiz hangolta össze, míg egy Szíriában tűzszerésznek kiképzett tádzsik férfi segített előkészíteni a támadást. Ellenük nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki a biskeki hatóságok.
Öt kirgiz állampolgárt is őrizetbe vettek, akiket azzal gyanúsítanak, hogy közük lehet a merénylethez. A robbantás elkövetésével vádolt ujgurt leszámítva a merénylet megrendelői, pénzelői és elkészítői mind az ország déli részében fekvő Fergánai-medencéből származnak - tette hozzá a GKNB. A termékeny, de túlnépesedett és szegénység sújtotta medence, amelyen Kirgizisztán, Üzbegisztán és Tádzsikisztán osztozik, Közép-Ázsia radikális iszlamistáinak melegágya, ahonnan több száz fiatal csatlakozott az Iszlám Állam terrorszervezethez és annak szövetségeseihez Szíriában.
Kirgizisztán távoli hegyvidéki területén fut közös határa a kínai Hszincsiang tartománnyal, ahol Peking évtizedek óta harcol a szakadár ujgurokkal, akik az általuk Kelet-Turkesztánnak nevezett terület függetlenségéért küzdenek. Az ENSZ a Kelet-Turkesztáni Iszlám Mozgalmat 2002 óta terrorszervezetként tartja számon.