Szlávik János szerint nem lesz kötelező a koronavírus elleni védőoltás

Szlávik János szerint nem lesz kötelező a koronavírus elleni védőoltás

Szlávik János a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa azt mondta a Magyar Nemzetnek, hogy Magyarországról vagy teljesen eltűnik a koronavírus, vagy nagyon alacsony fertőzésszámmal marad meg. 

„Úgy tűnik, hogy már jó ideje naponta öt alatti a megbetegedések és a halálozások száma, ez nem zárja ki, hogy még mérsékelten emelkedhet, de a járványgörbe azt mutatja, hogy hamarosan vége az első hullámnak Magyarországon."

Nincs új halálos áldozata a koronavírusnak Magyarországon

Kettővel, 4081-re emelkedett az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon, új elhunyt nincs - közölte a koronavirus.gov.hu péntek reggel. A kormányzati portálon azt írták: két újabb magyar állampolgárnál mutattak ki koronavírus-fertőzést. Az elhunytak száma változatlanul 568, 2581-en pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 932. Az aktív fertőzöttek 39 százaléka, az elhunytak 60 százaléka, a gyógyultak 48 százaléka budapesti.

Szlávik szerint a vakcina tömeggyártása akkor kezdődhet, ha a fázis III-vizsgálatok lezárulnak, tehát járványos területen is kipróbálják. Közel száz oltóanyagot tesztelnek, "remélhetőleg lesz olyan köztük, amelyikkel teljesen kivédhető a vírus".

Az infektológus szerint nem fogják kötelezővé tenni az oltást, nincs is rá szükség, mert ha sikerül beoltani az összes idős, krónikus beteget, az immunhiányos embereket, és az egészségügyi/szociális szférában dolgozókat, akkor már nem alakulhatna ki súlyos járvány.

Az oltás nem csak a vírus kivédésére lehet jó:

"Fontos, hogy az oltás nemcsak arra szolgálhat, hogy ne kapjuk el a koronavírust, hanem arra is, hogy ne legyenek súlyos szövődmények, illetve ne okozzon halált, így van ez az influenzaoltással is."

A szakember szerint nem valószínű, hogy az elsőnél súlyosabb lesz a második hullám:

"Az emberek már tisztában vannak a koronavírus tüneteivel, szinte azonnal lehet tesztelni a gyanús eseteket, és már tapasztalatból tudjuk, milyen járványügyi intézkedéseket kell hozni, így nem valószínű, hogy az elsőnél nagyobb, súlyosabb lesz a második hullám."

Ehhez az is kell, hogy a vírustörzs ne változzon jelentős mértékben.