Míg az iraki hadsereg dél és délkelet felől nyomul a 1,5 milliós nagyváros felé, addig a pesmergák keletről szorítják ki a szélsőségeseket, miközben a Washington vezette nemzetközi koalíció légi támogatást nyújt az akcióhoz. A kurd fegyveresek szerint a koalíció vadászgépei saját frontszakaszukon az IÁ 17 hadállását bombázták. Eközben a pesmergák északon a Moszul és Erbíl közötti 80 kilométeres főút jelentős részét elfoglalták. Emellett az iraki biztonsági erők sikeresen megsemmisítettek legalább négy pokolgépet. Áldozatokról egyelőre nem érkezett hír.
A meglepő kezdeti lendület ellenére Peter Cook amerikai védelmi szóvivő úgy véli, hogy
az ostrom sokáig eltarthat, ha az IÁ magára talál
- írta honlapján a BBC brit műsorszolgáltató. A BBC egyik helyszíni tudósítója szerint a kormányerők jelenleg 20 kilométerre délre helyezkednek el Moszultól
A második legnagyobb iraki várost 2014-ben foglalták el a dzsihadisták, és itt kiáltották ki a kalifátus létrehozását az általuk megszerzett szíriai és iraki területeken. Cook szerint éppen ezért kiemelkedő jelképes ereje lenne a város visszaszerzésének.
Moszul hónapok óta tervezgetett ostroma hétfőn kezdődött körülbelül
30 ezer harcos részvételével.
Az iraki kormányerőket kurd és szunnita milíciák támogatják. Az Iszlám Államnak becslések szerint 4000-8000 harcosa maradhatott a nagyvárosban.
Eközben az iraki kormány szórólapok segítségével próbálja tudatni a moszuli lakossággal, hogy mi a teendő az ostrom során. "Úgy tudom, hogy 7 millió szórólapot dobnak majd ki a város fölött" - mondta Cook.