Sajnos az allergia népbetegséggé nőtte ki magát, már nemcsak a tavasztól-őszig tartó időszakban szenvednek a pollenérzékenyek, hanem nagy számban vannak az évszakokhoz nem köthető ételallergiásak, vagy akik a háziporra, állatszőrre reagálnak a tipikus tünetekkel. A ritkább allergia fajták között pedig ott vannak a kontakt allergiák, amikor valaki fémre, latexra vagy bármilyen egyéb anyagra produkál bőrtüneteket.
Az allergia működése
Az allergiás reakció a szervezetünk túlzott immunválasza, amit adott allergén vált ki. Ilyenkor megnövekedik a hisztamin termelése a szervezetben. Allergének lehetnek a jól ismert pollenek, a poratka, vegyi anyagok, ételek, fémek és műanyagok is. Az allergia leginkább a bőrt, a légutakat és az érzékszerveket érinti, de a tünetek az emésztőrendszert is sújthatják.
Az allergia tünetei nem feltétlenül azon a helyen alakulnak ki, ahol a testünk érintkezett az allergénnel, ezért jobb megbizonyosodni egy allergia teszttel, hogy mire is vagyunk érzékenyek.
Allergének a mindennapokban
Míg a pollenallergia vagy a napallergia általában évszakhoz köthető probléma, addig lakókörnyezetünk tele lehet olyan anyagokkal, melyek allergénként viselkedhetnek és egész évben gondot okozhatnak.
A zárt térben, főleg, ha nem szellőztetünk, gyakran felhalmozódnak ezek a molekulák.
- Virágzó cserepes növények, vágott virág
- Állatszőr, madártoll: a macska és a nyúl is nagyon gyakori allergén forrás, de sajnos néhányan a kutyaszőrre is rosszul reagálnak.
- Házi por, és az abban élő poratkák: bútorok szövetében, szőnyegekben
- Penészgombák
- Nem karbantartott légkondícionáló: veszélyes kórokozó a legionella baktérium, amely a klímákban él.
- Vegyszerek: légfrissítő spray, tisztítószerek, mosópor, öblítő stb.
- Füstölők, illatgyertyák
Mit tehetünk az allergia enyhítésére?
- A ruházaton, hajon megtapadó pollenek, porszemcsék ellen érdemes hazaérve átöltözni, lefekvés előtt pedig hajat mosni, hogy megszabaduljunk az allergén anyagoktól.
- Porallergia esetén a szőnyeget legalább a hálószobából száműzzük, minél rendszeresebben takarítsunk, porszívózzunk. Lehetőleg korszerű nedves porszívóval vagy hepa szűrős berendezéssel.
- Légszűrő, légtisztító berendezések is kaphatóak, melyek nem olcsóak ugyan, de még a vírusokat is képesek kiszűrni, ezért mind az allergia, mind a járványok megelőzésében segíthetnek.
- Ha tudjuk, hogy valami konkrétan allergén forrás, azt távolítsuk el a lakókörnyezetünkből!
- Mossuk magas hőfokon a textileket, huzatokat, szőnyegeket!
- Tisztítószerekből válasszuk a természetes alapúakat, illatosításra inkább 100%-os növényi olajakat használjunk, amelyek akár a légzést is könnyíthetik.
- Jó, ha van egy aroma diffúzor a lakásban, amely a száraz levegő ellen is jó, de a légszennyezést is csökkenti, és a légúti allergiákra hasznos lehet. Kitűnő lehet a Salvus-víz párologtatása is, illetve ezzel légutainkat is átmoshatjuk.
- Ha ismeretlen az allergén, vizsgáltassuk ki! Ételallergiák esetén haladéktalanul forduljunk szakemberhez!
Olykor elkerülhetetlen az antihisztamin szedése, vagy valamilyen allergia tüneteit enyhítő gyógyhatású készítmény alkalmazása.