Nizzában letartóztatták Szulejman Kerimovot. A Kremlhez közel álló orosz oligarcha igyekszik elrejteni a vagyonát, benne Dunaferr-részesedését is - írja a hvg.hu.
A hétmilliárd dolláros vagyont felhalmozó üzletember az orosz törvényekkel dacolva vásárolt magának sokmilliós villákat Franciaországban. Ezek ugyanis nem engedik meg, hogy a parlament tagjainak értékes külföldi vagyontárgyai legyenek. Kerimov pedig szenátor: a felsőházban, a szövetségi tanácsban képviseli szülőföldjét, az észak-kaukázusi Dagesztánt.
Kerimov sem a szenátorságról, sem a villákról nem volt hajlandó lemondani, így trükközni kényszerült: nem a saját nevére vásárolta az ingatlanokat, és megpróbálta eltüntetni franciaországi vagyontárgyait. Ez viszont a helyi hatóságoknak nem tetszett. Ezért a múlt hét közepén a nizzai repülőtéren őrizetbe vették az adócsalással és pénzmosással vádolt üzletembert. A hét végén csak ötmillió eurós óvadék ellenében engedték el, és megtiltották neki, hogy elhagyja Franciaországot. Az adócsalás egyébként úgy került a képbe, hogy az egyenként 100 millió eurónál is értékesebb villák hivatalos vételára feltűnően alacsony volt, így a vevő jelentős vagyonszerzési adó befizetése alól mentesítette magát.
A Kreml kiáll mellette
Az 51 éves oligarcha őrizetbe vételét az tette lehetővé, hogy óvatlanul magán-, nem pedig diplomata-útlevéllel lépett be Franciaországba. Az okiratválasztás arra utal, hogy a Kremllel közismerten jó viszonyban lévő oligarcha úgy gondolta, a franciák annak ellenére sem merik letartóztatni, hogy az év eleje óta már négy, az övének gondolt villát foglaltak le a hatóságok, az egyikben pedig házkutatást is tartottak. Moszkva mindenesetre kiáll Kerimov mellett: a külügyminisztérium provokációnak és elfogadhatatlannak nevezte a lefogását, és követeli a 10 éves börtönnel és többmilliós büntetéssel sújtható oligarcha hazaengedését.
Ahogy a többi külföldi vagyontárgy, a dunaújvárosi Dunaferr sem lehet közvetlenül Kerimov kezében. A cég 2004 óta az ukrajnai Indusztrialnij Szojuz Donbassz (ISZD) tulajdona, noha a HVG értesülései szerint maga Vlagyimir Putyin orosz államfő lobbizott Medgyessy Péter akkori magyar miniszterelnöknél, hogy az orosz Mecsel-holdinghoz kerüljön. Az ISZD nem bizonyult jó gazdának: ISD Dunaferr-ré átnevezett cégét több külföldi beruházás során is fedezetként használta, végül a pénzügyi válságba került magyar vasmű az orosz fejlesztési bankhoz, a Vnyesekonombankhoz (VEB) került. A VEB keze azonban meg volt kötve: felkerült a Krím orosz annektálása miatt összeállított nyugati szankciós listára, így források hiányában nemigen tudott mit kezdeni a céggel. Ebben a helyzetben röppentek fel a hírek idén januárban, hogy a kulisszák mögött a Kreml bizalmasának számító Kerimov kaparintotta meg a Dunaferrt, így végül teljesült Putyin óhaja, hogy oroszországi tulajdonosa legyen a vasműnek.