Igen beszédes PR-interjút adott a kormánypárti Magyar Nemzetnek a Tesco közép-európai vezérigazgatója, Matt Simister, aki mindenről beszélt, csak arról nem, hogyan lesz az üzletek "karcsúsításából" több munkahely, illetve hány milliárd forinttal rövidítették meg a magyar államot az elmúlt évtizedben.
A Magyar Időkből Magyar Nemzetté maszkírozott lap kollégája elég nyilvánvalóan kerülte a belemenősebb kérdéseket, elvégre tiszteletlenség is lenne a Fidesz-kormány egyik stratégiai partnerénél kényesebb témákról érdeklődni.
Simister így terjedelmesen értekezhetett arról, hogy az áruházláncban hamarosan
Magyarázata szerint
"ez a vásárlók számára is jobb hatékonyságot jelenthet, és a üzemeltetés is gazdaságosabb lehet".
Azzal kapcsolatban, hogy ez a "racionalizálás" miként érinti majd a Tesco dolgozóit, mindössze az alábbi mondatot szúrta be az interjú végére:
"A döntéssel a folyamat végére nyolcszáz új, hozzáadott értékű munkahely jön létre Magyarországon."
Azt most inkább hagyjuk, hogy nyolcszáz új munkahely mennyire húzza ki a csávából a magyar gazdaságot (semennyire). De ha józan paraszti ésszel belegondolunk, akkor nehéz kimatekozni, hogy lesz a megszűnő értékesítés-típusból és a csökkenő működési területből és kevesebb feladatból és csökkenő munkaigényből több munkahely.
Ezt a témát a Fidesz-közeli propagandalap sem nagyon bolygatta, inkább hagyták kibontakozni Simister urat, aki szerint:
"Stratégiai partnerünk, a magyar kormány számára is pozitív, hogy alapvetően a vásárlói élmények javítására törekszünk, aminek érdekében komoly befektetéseket hajtunk végre a magyar piacon. Ezt tapasztalataink szerint a gazdasági, törvényi környezet jellemzően támogatja, ezért a szándékunk az, hogy még több befektetést hajtsunk végre az országban. Azt azonban nem tervezzük, hogy komplett cégeket vagy üzletágakat vásároljunk fel."
A multinacionális nagytőke megregulázójaként előszeretettel pózoló kormánynak biztosan nem esett olyan jól az alábbi kijelentés:
"Volt idő, amikor kevésbé érezték jól magukat a multivállalatok. Abban az időszakban a részvényesek aggodalmukat fejezték ki a Tesco magyarországi tevékenységével kapcsolatban."
Az Orbánék felé zengő dicshimnusz pedig nem maradt abba ennyivel:
"Az elmúlt években viszont Szijjártó Péter külügyminiszter támogatásával egy jóval közelebbi és erősebb kapcsolatunk alakult ki a magyar kormánnyal, amit nagyon nagyra értékelünk. Ennek az erősebb együttműködésnek köszönhetően van bizalmunk arra, hogy befektessünk a magyarországi áruházainkba."
Matt Simister azt is elárulta, hogy
"2009 óta 230 milliárd forintnyi adót fizettünk be a magyar költségvetésnek, áfával együtt 577 milliárd forint volt a hozzájárulásunk".
Ám arról már nem beszélt, hogy a Tesconak is bőven járó adókedvezmények hatására hány százmilliárd forint extraprofitot vittek ki az országból az elmúlt 10 esztendőben, miközben a magyar vállalkozásokról, a szocialista kormányokhoz hasonlóan, a Fidesz is jócskán lehúzta az összes bőrt, amit csak lehetett.
De az interjú arra se nagyon tért ki - legalább elméleti síkon -, hogy mikor kereshet majd ugyanazért a munkáért legalább megközelítőleg annyit egy magyar Tesco-alkalmazott, mint egy nyugati.
Hiába, ezeknél a kérdéseknél sokkal fontosabb volt, hogy a nagyérdemű megtudja, hogy az áruházlánc az elmúlt tíz évben 180 milliárd forintot invesztált a magyar piaci jelenlétébe. Háromszoros hurrá...