A tiltás hatására a dalai láma követői úgy döntöttek, hogy az eredetileg a nepáli főváros, Katmandu egyik kolostorába tervezett esemény helyett több, kisebb kolostorban ünneplik meg Tendzin Gyaco születésének 82. évfordulóját. A város egy másik kolostorának egyik buddhista szerzetese pedig azt közölte az EFE spanyol hírügynökséggel: a rendőrség megtiltotta nekik, hogy a nap folyamán kimozduljanak a főváros utcáira.
Dípak Kafle nepáli belügyminiszter csütörtökön a döntést úgy indokolta: nem akarják, hogy az ország területén helyet kapjon bármilyen olyan tevékenység, amely sértené a "baráti nemzeteket", utalva Kínára, amely veszélyes szeparatistának tartja a dalai lámát, aki saját állítása szerint valódi autonómiát szeretne Tibetnek. Kína azóta ápol szoros kapcsolatot Nepállal, amióta a himalájai ország az Indiától való függés csökkentése érdekében számos változtatást eszközölt külpolitikájában. A világ 20 legszegényebb országa közé tartozó Nepál India és Kína között fekszik, importjának kétharmada Indiából érkezik.
A fővárosi rendőrség szóvivőjének elmondása szerint az ünnep alkalmából mintegy 600 rendőrt vezényelnek ki az utcákra, akiknek feladata az lesz, hogy őrizetbe vegyék mindazokat, akik bármilyen tettükkel megsértenék "a baráti nemzetet".
A nepáli rendőrség tavaly ugyanezen a napon a dalai láma 28 - többségében száműzetésben élő tibeti - követőjét vette őrizetbe, aki a dalai láma születésnapját szerette volna megünnepelni.
Tendzin Gyaco a Gergely-naptár szerint 1935. július 6-án, a nyugat-kínai Csinghaj tartományban található Takcer faluban (tibeti Amdó régióban) született.
A dalai láma 1959-ben, a Kína elleni tibeti felkelés bukásakor menekült el szülőföldjéről, és Indiában kapott menedéket, ahol a hatóságok engedélyezték neki, hogy a tibeti emigráns kormány székhelyén, az észak-indiai Dharamsalában telepedjen le.