Egyelőre nem tudni, hányan fekszenek az újonnan felfedezett sírokban - mondta Cecile Pouilly, a főbiztos szóvivője. A szóvivő nem nevezte meg az értesülések forrását, ugyanakkor elmondta, hogy a főbiztos hivatala már felvette a kapcsolatot az iraki kormánnyal a nyomozások elindítása miatt.
Szakértők szerint a szakszerű kihantolási és azonosítási folyamat minden esetben hónapokat vagy akár még több időt is igénybe vehet, mivel a helyszínek közel fekszenek a frontvonalakhoz.
Mahma Halil, Szindzsár polgármestere az AP amerikai hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy összesen 17 tömegsírt tártak fel a városban és annak határában, de nem közölt becslést arra vonatkozóan, hogy azok hány holttestet rejtenek.
A pénteken bejelentettek mindössze a legutolsók a feltárt tömegsírok sorában. A területen ádáz harcok folytak az Iszlám Állam és iraki kormánycsapatok között, azóta, hogy tavaly nyáron a szélsőségesek lerohanták az észak-iraki területet. Az ENSZ szerint több ezer ember vesztette életét a tömeges és törvénytelen kivégzések során.
Az első tömegsírokat napokkal a város felszabadítását követően találták meg. Szindzsár központjában közel 78 idősebb nő, a várostól 15 kilométerre pedig 50-60 férfi, gyermek és nő holttestére leltek - közölte egy helyi biztonsági forrás. De a múlt héten is feltártak a város vonzáskörzetében egy több mint 120 holttestet rejtő sírt.
Az ENSZ értelmezésében a tömegsír fogalmát olyan helyszínre alkalmazzák, ahol három vagy több - törvénytelenül, tömegesen vagy rögtönítélő eljárásban - kivégzett áldozatot temettek el. Ugyanakkor nem tartoznak a fogalom alá harcok, a fegyveres konfliktusok során életüket vesztett személyek sírjai.