Toroczkai László a BBC-nek arról beszélt: elsősorban a nyugat-európai embereket fogadnák Ásotthalmon, akik nem akarnak multikulturális társadalomban élni. Ugyanakkor azt nem szeretnék, hogy a település vonzza a muszlimokat. Szerinte nagyon fontos, hogy Ásotthalom megőrizze a hagyományait.
„Ha nagy számban érkeznek ide muszlimok, akkor ők nem lesznek képesek beilleszkedni a keresztény közösségbe”
- vélekedett a brit hírcsatornának a polgármester. Példaként említette, hogy Nyugat-Európában olyan nagy muszlim közösségek vannak, amelyek nem képesek beilleszkedni. „Mi nem akarjuk ugyanezt itt megtapasztalni” – jelentette ki Toroczkai. Hozzátette:
„Szeretnénk, hogy Európa az európaiaké legyen, Ázsia az ázsiaiaké és Afrika az afrikaiaké. Ennyire egyszerű.”
A BBC riportját beharangozó cikkben az egyébként magyar Benke Edina azt írja: a menekültválság hozzájárult ahhoz, hogy megnövekedett a bevándorlóellenes hangulat Európában, és ez alól Magyarország sem kivétel. A migrációs krízis csúcspontján több mint tízezer ember lépte át a határt minden nap - csak pár percre Ásotthalomtól - Szerbiából Magyarországra. A BBC cikkírója szerint a polgármester felhasználta a bevándorlás miatti aggodalmat az ásotthalmi rendelet megalkotására.
Ásotthalom képviselő-testülete tavaly novemberben szavazta meg öt pontból álló intézkedéscsomagját. A rendeletmódosítás értelmében a nagyközségben nem épülhet mecset, vagy olyan egyéb vallási építmény, amely kisebbítené a meglévő katolikus templom jelentőségét. Ezentúl tilos közterületen a müezzin tevékenység folytatása, a burka, a nikáb, a csador, valamint a burkini viselése. Továbbá tilos közterületen olyan jellegű propaganda-tevékenységet folytatni, ami a házasság intézményét nem egy férfi és egy nő között létrejött életközösségként mutatja be, ezzel együtt tiltanak minden olyan közterületi propaganda-tevékenységet, ami a családi kapcsolat alapjaként nem a házasságot, illetve a szülő-gyermek viszonyt ismeri el. A BBC cikke megemlíti, hogy sokan alkotmányellenesnek tartják a rendeletet, amelynek sorsáról február közepén dönthet a magyar kormány.
A riport azonban arra is rávilágít, hogy a helyiek többsége támogatja az ásotthalmi rendeletet. Az egyik helyi lakos, Undreiner Enikő a BBC-nek elmondta: nagyon ijesztő volt tavaly látni, amikor a bevándorlók tömegével sétáltak át a településen, miután átlépték az országhatárt.
„Sok időt töltöttem itthon a kisgyerekeimmel, és igen, volt idő, amikor féltem”
– nyilatkozta Undreiner Enikő.
A faluban élő két muszlim lakos nem akart a BBC-nek nyilatkozni, mert állítólag félnek attól, hogy felhívják magukra a figyelmet. De egy másik megkérdezett helyi elmondta: a két muszlim lakos teljesen beilleszkedett a közösségbe.
„Nem provokálnak senkit sem. Nem viselnek nikabot, nem zaklatják az embereket…. Személyesen ismerem őket. Jól kijövünk”
- nyilatkozta a BBC-nek.
A cikk azt írja, Toroczkai László abban bízik, hogy Ásotthalom lehet – ahogy a BBC szerint ő nevezi - "a muszlim kultúra elleni háború élvonala”. Arról is szó esik: a polgármester éjjel-nappal dolgozó határőröket alkalmaz (a szerző a mezőőrökre utalhat – szerk.), ami szerinte vonzhatja a fehér európaiakat, hogy ott éljenek.
A BBC-cikk emlékeztet rá, hogy az Angliában bejegyzett, radikális jobboldali gyökerű Knights Templar International ásotthalmi otthonokat reklámoz a Facebook-oldalán. A tagjai közé tartozik Nick Griffin, a Brit Nemzeti Párt egykori vezetője, és a párt volt pénztárnoka, Jim Dowson is.
Toroczkai László szerint Jim Dowson kereste meg, néhányszor magánszemélyként ellátogatott Ásotthalomra, hogy körülnézzen, és Nick Griffin is eljött vele. Griffin korábban úgy írta le Magyarországot, mint
"egy hely ahová el lehet menekülni a pokolból, ami Nyugat-Európából készül elszabadulni".
A Knights Templar Internationalt és Nick Griffint is szerette volna megszólaltatni a BBC, de nem válaszoltak a megkeresésre.
Toroczkai László azt mondta: szívesen fogadják az embereket Angliából. A BBC riporterének arra a kérdésére, hogy egy „fehér felsőbbrendű falut” próbál-e létrehozni, azt válaszolta:
„Én nem használtam azt a szót, hogy fehér. De mert mi fehérek vagyunk, európaiak, egy keresztény közösség, annak is szeretnénk megtartani. Ha feketék volnánk, akkor egy fekete falunak szeretnénk megtartani. De ez egy tény, és mi ezt a tényt meg akarjuk őrizni”
- jelentette ki Ásotthalom polgármestere.
A Jobbik elnöke, Vona Gábor és Toroczkai László, a párt alelnöke korábban többször is elismerte, hogy a céljuk ugyanaz, megvédeni Magyarországot, de az ásotthalmi rendelet kapcsán nem értenek egyet.
Vonának és Toroczkainak közös a célja
Vona Gábor, a Jobbik elnöke mezőőrnek állva, Toroczkai Lászlóval, Ásotthalom polgármesterével a magyar határon felállított kerítésrendszernél egyeztetett a jövőbeni feladatokról és a hazánkra leselkedő kockázatokról. A sajtó napokig a Jobbik táborán belüli feszültségekről cikkezett. A Magyar Idők kormányzati propagandalap már odáig jutott, hogy Toroczkai László, a Jobbik alelnöke lemondhat a pozíciójáról, mert konfliktusba került Ásotthalom új rendeletmódosítása kapcsán a pártvezetéssel.
Vona Gábor tavaly novemberben mezőőrnek állva ellátogatott Ásotthalomra és a déli határhoz, a sajtón keresztül akkor a vallási kisebbségeknek, valamint a muszlim országoknak is üzenve, kijelentette: a Jobbik kormányra kerülve mindenkinek biztosítani fogja a szabad-vallásgyakorlást, illetve tiszteletben fogja tartani a vallási szokásait. Azt is mondta:
„a Jobbik minden világvallást tisztel, de egyúttal a Jobbik programja az, hogy mindenki a saját hazájában, a saját földjén ápolja és védje a kultúráját, és ne más országában.”
A BBC cikke itt olvasható el, a riportot hétvégén mutatja be a BBC 2 és a BBC News csatorna.