Török Gábor azt írja, bár sokak szerint teljesen új helyzet van, és elismeri, ez részben igaz is, de annyiban viszont nem, hogy „a feladat, a rejtvény továbbra is ugyanaz az ellenzék számára, és a lehetséges megoldási módok sem nagyon változtak”.
A politikai elemző úgy véli: Botka távozásával elméletileg megnyílt az út egy MSZP-DK közös lista felé, vagy akár Karácsony Gergely miniszterelnök-jelölti beemelésével egy ennél is szélesebb összefogás irányába. Ugyanakkor szerinte ma már nem biztos, hogy a DK-nak ez annyira csábító megoldás lenne, az első nyilatkozataik alapján pedig az sem elképzelhetetlen, hogy Gyurcsány Ferenc pártja, a DK már nem összefogást akar, hanem feldarabolást.
„Ha a szocialisták egyedül és a siker minden reménye nélkül maradnak a mai szétesett helyzetükben, a DK mellett az LMP és a Jobbik is örömmel vesz részt a csalódott szavazóik elhalászásában”
- írja a Facebookon Török. Hozzáteszi: nem biztos, hogy ebben versenytársai lennének egymásnak a pártok, hiszen az LMP a fiatalabb nagyvárosi, a DK az idősebb nagyvárosi, a Jobbik pedig a vidéki szocialisták számára lehet elsősorban alternatíva.
Ellenben, ha megvalósul az MSZP-DK-Karácsonyéstársai közös lista, akkor az az LMP erősödő projektjét akaszthatja meg, és hozhatja újra elő velük kapcsán a folyamatos összefogás-mantrát.
A politikai elemző konklúziója szerint a helyzet tehát nem új, de a helyzet kulcsa a baloldalon egyértelműen kikerült a szocialisták kezéből.
„Ma elsősorban Gyurcsány Ferenc és másodsorban Karácsony Gergely döntésén (aki a szocialisták helyett egykori pártját, az LMP-t is választhatja partnerül) múlhat, hogy mi lesz a baloldalon, és ki profitálhat az MSZP történelmi elgyengüléséből”
- zárja villámelemzését Török.