A megállapodás szerint az amerikai repülőgépek a Törökország déli részén található incirliki támaszpontról intézhetnek majd légicsapásokat az IÁ ellen.
A török média úgy tudja, a felek szerda este véglegesítették a megállapodást, két nappal azután, hogy az Iszlám Állam egyik híve 32 halálos áldozattal járó öngyilkos merényletet követett el Törökországban, a szíriai határnál fekvő Surucban.
A washingtoni Fehér Ház - amely nem erősítette meg a WSJ értesülését - korábban közölte, hogy Barack Obama amerikai elnök és török kollégája, Recep Tayyip Erdogan szerdán telefonon beszélt egymással, és megegyeztek, közösen vetnek gátat a "külföldi harcosok áramlásának", és mélyítik az együttműködést az Iszlám Állam elleni küzdelem terén.
Törökország eddig nem engedte meg az amerikai légierőnek, hogy az incirliki támaszpontról indulva hajtson végre bármiféle támadó repülést az Iszlám Állam ellen, ugyanakkor pilóta nélküli repülőgépek (drónok) indításához Washington használhatta a repülőteret. Ankara eddig ugyanis azt az álláspontot hangoztatta, hogy a szomszédos országban csak Bassár el-Aszad elnök elűzése hozhat békét, míg az Egyesült Államok számára a szíriai elnök eltávolításánál fontosabb a dzsihadisták elleni küzdelem.
Csütörtökön közvetlen harcba bonyolódott a török hadsereg az Iszlám Állammal a szíriai határnál. A dzsihadisták a határ szíriai oldaláról rálőttek a Kilis városa közelében őrködő török katonákra, akik ezt viszonozták, majd a török hadsereg később tüzérségi tűzzel is válaszolt a szélsőségesek támadására. Az összecsapásban egy török egyenruhás meghalt, egy másik megsebesült, valamint az Iszlám Állam legalább egy harcosa is életét vesztette.
A lehetséges török támadásról itt olvashat.