A külügyi tárcavezető mindezt arra reagálva mondta, hogy a török külügyminiszter jelezte, országa felmondhatja a menekültválság közös kezeléséről kötött EU-Törökország-megállapodást, ha az EU legkésőbb októberig nem vezeti be a török állampolgároknak cserébe ígért vízummentességet.
Kurz visszautasította az uniós menekültügyi szerződésre vonatkozó török "fenyegetést". Az uniónak egy jottányit sem szabad engednie, valamint világos feltételeket kell szabnia a vízummenteséggel kapcsolatban - fogalmazott az osztrák politikus. Egyúttal arra figyelmeztetett, hogy Európa nem függhet Törökországtól, amely szerinte egyre távolodik az uniótól.
"Európának semmi esetre sem szabad hagynia, hogy megfélemlítsék"
- jelentette ki a külügyminiszterrel egybehangzóan Christian Kern osztrák kancellár kedden az Österreich című lapnak. A kancellár arról beszélt, hogy ugyan Európának szüksége van Törökországra, viszont Törökországnak az államcsőd elkerülése végett még inkább szüksége van az unióra.
Az osztrák kancellár arra is kitért, hogy ugyan Ausztriában szabadon lehet tüntetni, azonban az országban élő török közösség radikális szárnyának tiszteletben kell tartania az itteni életmódot.
Kern a hétvégén határozottan visszautasította Recep Tayyip Erdogan török elnök bírálatát, amely szerint Németország és Ausztria korlátozza az ott élő törökök véleménynyilvánítási szabadságát. Kern szerint a vélemény- és gyülekezési szabadság és a tüntetéshez való jog a kisebbségekre is vonatkozik. Úgy vélte: éppen ez különbözteti meg a helyzetet a törökországi állapotoktól.
Sebastian Kurz a keddi rádióinterjújában elmondta: ha valaki Ausztriában él, lojálisnak kell lennie hozzá, és nem "hozhatja be" a külső konfliktusokat az országba. A gyülekezési szabadság gyakorlása mellett az együttélés erkölcsi kötelezettségének is eleget kell tennie - hangsúlyozta az osztrák miniszter.