Tovább dúl-fúl Netanjahu az ENSZ-döntés miatt

Benjámin Netanjahu miniszterelnök utasította kabinetjének tagjait, hogy ne vegyenek részt semmilyen tárgyaláson az ENSZ BT határozatát megszavazó országok képviselőivel, és csökkentsék utazásaikat ezekbe az államokba.

A pénteken elfogadott, jogilag kötelező érvényű határozat azt követeli a zsidó államtól, hogy "azonnal és teljes körűen vessen véget a telepépítéseknek a megszállt palesztin területeken, köztük Kelet-Jeruzsálemben". A dokumentumban úgy fogalmaznak, hogy az izraeli telepestevékenységnek "nincs jogi alapja, és súlyosan sérti a nemzetközi jogot".

A határozat elfogadását a 15 tagú BT 14 országa szavazta meg.

Az Egyesült Államok - amely a BT állandó tagja és Izrael fontos szövetségese - e kérdéskörben 1979 óta először nem élt a vétójogával, hanem tartózkodott a szavazáson.

Történelmi ez a karácsony: Netanjahu még az átlagosnál is frusztráltabb

Összesen tíz nagykövetet rendeltek karácsony első napján a külügyminisztériumba, hogy Izrael nemtetszését kifejezzék a döntés miatt, de az Egyesült Királyságból és Spanyolországból a nagykövetek távollétében csak helyetteseiket tudták Jeruzsálembe kéretni.Kína, Oroszország, Franciaország, Egyiptom, Japán, Ukrajna és Uruguay nagykövetei már vasárnap délután találkoznak a külügyminisztérium képviselőjével, de a határozatot megszavazó Szenegálnak és Új-Zélandnak nincs követsége Izraelben, Venezuelának és Malajziának pedig nincs diplomáciai kapcsolata az országgal.

Izraelben sem lett népszerű az elnöki döntés

Cipi Hotoveli külügyminiszter-helyettes kedden óvatosan bírálta Netanjahut a katonai rádióban. Szerinte nem kellett volna elállni a nemzetközi találkozóktól, mert azok alkalmat teremthettek volna az izraeli álláspont megvilágítására.

Az ellenzéki centrista Jes Atíd (Van Jövő) pártot vezető Jaír Lapid szerint a miniszterelnök pánikba esett.

"Ez nem politika, ez hisztéria"

 

- mondta a politikus.

"Netanjahu maga figyelmeztetett rá, hogy ez történhet. Most, hogy megtörtént, a világot bünteti, benne legfontosabb szövetségeseinket. Úgy tűnik, nem egy felelősségteljes felnőtt vezeti dolgainkat"

- vélekedett a párt frakcióvezetője, Ofer Séla.

A parlamenti ellenzéket, és a baloldali Cionista Tábort vezető Jichák Hercog szerint Netanjahu hibájából teljes mértékben összeomlott Izrael külpolitikája.

"A gőg és az önteltség betapasztotta Netanjahu fülét. Elkerülhető lett volna az ENSZ BT határozata"

- jelentette ki Hercog pártja frakcióülésén.