Trump „egy Kínát” elvető nyilatkozata a világbékét veszélyezteti?

"Az ’egy Kína’-politika az amerikai-kínai viszony fontos alapja"

- jelentette ki Pekingben újságíróknak Keng Suang kínai külügyi szóvivő.

"Ha ezt az alapot lerombolják, szó sem lehet egy egészséges és stabil viszonyról Kína és az Egyesült Államok között"

 - szögezte le. A szóvivő hozzátette: Kína arra kéri az új amerikai vezetést, hogy teljes egészében értse meg a tajvani kérdés jelentőségét, és óvatosan kezelje ezt a problémát. Mint hangsúlyozta, ez az ügy nemcsak a kínai-amerikai viszonyra van kihatással, hanem az ázsiai-csendes-óceáni térségnek és a világ többi részének a békéjére, stabilitására és jólétére is.

Trump: "Nem akarom, hogy Kína diktáljon nekem"

"Teljesen tisztában vagyok az 'egy Kína'-politika mibenlétével, de nem értem, miért kell nekünk ragaszkodnunk ehhez" - mondta. Az amerikai-kínai viszony azért került szóba, mert Donald Trump a múlt héten telefonon beszélt Caj Jing-ven tajvani elnökkel, miközben az Egyesült Államok 1979 óta nem tart fenn diplomáciai viszonyt Tajvannal.

A Kínai Kommunista Párt (KKP) által ellenőrzött The Global Times című újság hétfői vezércikkében tudatlannak és naivnak nevezte Trumpot az "egy Kína" elvvel kapcsolatban tett megjegyzései miatt.

Peking álláspontja szerint Tajvan és Kína szárazföldi része egyazon országhoz tartozik, saját területeként tekint a kínai polgárháború 1949-es befejezése óta de facto önálló életet élő szigetre. Washington 1979-ben vette fel diplomáciai kapcsolatait a Kínai Népköztársasággal, s ezzel elfogadta az "egy Kína" elvét is, azóta Pekinget tekinti Kína legitim képviselőjének. Az Egyesült Államok mindazonáltal szoros, de nem hivatalos kapcsolatokat ápol Tajvannal.