Mintegy ezer tüntető jelent meg a város kongresszusi központjának épületénél, s miközben Donald Trump beszédet mondott - a többi között a mexikói-kaliforniai határon építendő falról - a protestálók kórusban Trump-ellenes rigmusokat skandáltak,
köveket és üvegeket hajigáltak,
a kivezényelt rendőrökre is rátámadtak.
Protesters tried jumping over barricade: pic.twitter.com/jU9I5YLrYG
— Jenna Johnson (@wpjenna) 2016. május 27.
San Diego lakosságának körülbelül egyharmada spanyolajkú, a városba és környékére sok mexikói jár át naponta dolgozni, mégpedig legálisan. A tüntetők főként erre hivatkoztak, amikor elutasították Trump bevándorlás-ellenes jelszavait.
A letartóztatások után Trump mikroblogjában köszönte meg a rendőrségnek a beavatkozást. "Fantasztikus munkát végeztek" - írta.
Kaliforniában június 7-én tartják az előválasztásokat, s Trump napok óta ebben az államban kampányol, amely több mint háromszáz delegátust küld az elnökjelölt-állító konvencióra.
Szemforgatásból jeles
Kaliforniában kampányol Hillary Clinton is. A demokraták elnökjelöltségre esélyes politikusa először tette magáévá vetélytársa, Bernie Sanders kampánytémáit, és először illette dicsérő szavakkal a vermonti szenátort. Clinton egy San Joséban tartott nagygyűlésen elmondott beszédében jelképesen
kezet nyújtott Sanders híveinek
és a Demokrata Párt egységét ígérte.
A demokrata gazdasági és politikai elit kedvence most már békülékenyebb a radikális baloldali, globalizációkritikus aspiránssal szemben, miután kampányában válogatott szitkokat szórva rá, a liberális média abszolút támogatását élvezve sikerült őt legyűrnie párton belüli vetélkedésben. Sőt, azokat az elképzeléseit, amelyeket nem is olyan rég még veszélyes "szélsőbaloldali" felvetésekként bélyegzett meg, most lényegében sajátjaként próbálja eladni.
"Büszke vagyok arra a kampányra, amelyet Sanders szenátor és én vezetünk, mindketten a jövőnkről szóló témákról beszélünk. Mindketten általános egészségbiztosítást akarunk. Mindketten azt akarjuk, hogy minden fiatal számára elérhető, megfizethető legyen a főiskola vagy az egyetem. Mindketten végérvényesen elejét akarjuk venni annak, ami a Wall Street mesterkedései miatt a nagy világválság idején történt. Mindketten ugyanazon az oldalon harcolunk" - fogalmazott Clinton.
A beszédet Clinton nem sokkal azután mondta el, hogy a közvéleménykutatások nyilvánosságra hozták: Kaliforniában alig tizenkét pontos előnye van Bernie Sanders előtt. S bár változatlanul ő látszik a demokraták esélyes elnökjelöltjének, ha Kaliforniában Sandersnek sikerül a szavazók hetvenöt százalékát maga mellé állítania, akkor Clinton jelöltsége veszélybe kerülhet.