Új kiállítás nyílt a Kárpát-haza Galéria eseménysorozatának keretében

Kákonyi Csilla erdélyi festőművész olajképeiből nyílt kiállítás a budapesti Forrás Galériában, amely otthont ad a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Kárpát-haza Galériája eseménysorozatának.

A mostani a Kárpát-haza Galéria huszonötödik kiállítása. Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke a megnyitón Kákonyi Csilla festőművész pályafutását felidézve elmondta: a második világháború idején 1940-ben született Radnóton. Ötvösművész édesapja, akitől a tehetségét örökölte, harcolt a háborúban, majd orosz hadifogságba került. Pár hónapos volt a művész, amikor édesanyjával Marosvásárhelyre költöztek, amely mindmáig otthona. 
 
Szász Jenő felhívta a figyelmet arra, hogy a Kolozsvári Főiskolára a diktatórikus megkötések miatt csak pár év késéssel kerülhetett be Kákonyi Csilla. Diplomázása után rövid ideig rajztanárként dolgozott, majd visszakerült Marosvásárhelyre, és a 1970-es évektől már a művészetére összpontosított. Budapesten 1990-ben mutatkozott be legutóbb - tette hozzá.
 
Banner Zoltán művészettörténész elmondta: Kákonyi Csilla képein az expresszionizmus, a szürrealizmus és a metafizikai festészet jegyei egyaránt tetten érhetőek. Művészetére hatással voltak olasz, német, holland reneszánsz festők is, akiket tanulmányozva megalapozta tudását. 
 
A művészettörténész hangoztatta, hogy - saját szellemi közegét megtartva - Kákonyi Csilla soha nem tévedt el a modern művészet útvesztőiben. Képein sokszor párhuzamos dimenziókat jelenít meg, egyszerre több síkban ábrázol, néhol kollázsszerűen egymásra építve a képek tartalmi elemeit.
 
Fedor Tibor, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) osztályvezetője Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár nevében köszöntötte a résztvevőket. "A vásznak előtt állva az az érzésünk, mintha egy álom részeseivé válnánk." A képek színvilágának meseszerűsége ég és föld közötti állapotot tükröz, és megjelennek rajta az utat kereső emberek - hangoztatta.
 
A kiállítás szeptember 24-e és október 8-a között tekinthető meg a Forrás Galériában.