Újabb népszámlálásról dönthet a parlament

A Ház ülése hétfőn 13 órakor, a közelmúltban elhunyt Takács Gyula volt MDF-es országgyűlési képviselőre történő emlékezéssel kezdődik.
 
A napirend előtti felszólalásokat követően a márciusi időközi országgyűlési választáson mandátumot szerzett Kész Zoltán teheti le képviselői esküjét. A politikus függetlenként, de baloldali pártok és civil szervezetek támogatásával szerezte meg Navracsics Tibor korábbi helyét, aki európai biztosi tisztsége miatt mondott le egyéni képviselői mandátumáról.
 
A márciustól alkalmazott új munkarendnek megfelelőn a képviselők két órán keresztül interpellálhatják a kormányt, majd az azonnali kérdések és válaszok órája következhet.
 
Az első ülésnap hátralévő részében a kedden elfogadni tervezett előterjesztések bizottsági összegző módosító javaslatait tárgyalja a parlament.
 
Kedden a napirend előtti felszólalásokat követően elsőként a köztársasági elnök által a közelmúltban megfontolásra visszaküldött két törvénymódosítás egyikét, a március 3-án elfogadott, területi államigazgatás átalakításával összefüggő előterjesztést fogadhatják el, változatlan formában. A kormány korábban erről úgy nyilatkozott, az államfő azt kifogásolta, hogy a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyben a döntéseket a hatóság hirdetmény útján közli, ami azonban a kabinet szerint  beleillik a kiemelt beruházások megvalósításának gyorsításáról szóló jogszabály koncepciójába, ezért azon nem kívánnak változtatni.
 
Szavazhatnak Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter 2016-os "kis népszámlálást", mikrocenzust javasló indítványáról. A tárcavezető ennek szükségességét azzal indokolta, hogy a döntések előkészítéséhez és hatásainak méréséhez megbízható, időszerű adatok álljanak rendelkezésre. A javaslat szerint a minta a lakások és a népesség 10 százalékára terjed majd ki, azzal a céllal, hogy az információk a főbb adatok vonatkozásában a jelenlegi legkisebb térségi tervezési egységekre, a járásokra is rendelkezésre álljanak.
 
Az üzletek vasárnapi zárva tartásával kapcsolatos két változtatásról is dönthet az Országgyűlés. Ezek egyike alapján azoknak a kereskedelmi dolgozóknak járna százszázalékos vasárnapi bérpótlék, akik csak az év néhány vasárnapján nyitva tartó üzletekben dolgoznak, a minden vasárnap kinyitó boltok alkalmazottai ötvenszázalékos vasárnapi pótlékra lehetnek jogosultak. Kormánypárti képviselők javaslatára elfogadhatják azt az előterjesztést is, amely a kis- és nagykereskedelmet egy helyen végző áruházakra is kiterjesztené a kötelező vasárnapi zárva tartást.
 
Módosíthatják a Városliget megújításáról szóló törvényt is, ezzel bővítve a Városliget Zrt. vagyonkezelésébe kerülő ingatlanok körét. A változtatás kimondaná továbbá, hogy az újonnan felépülő állami épületeknek is a Városliget Zrt. lesz a vagyonkezelője.
 
A házszabálytól történő eltérés esetén II. Rákóczi Ferenc emléknapjává nyilváníthatják március 27-ét, így azt - kormánypárti képviselők kezdeményezésére - már idén hivatalosan is megünnepelhetik.
 
A fentieken kívül a képviselők több nemzetközi szerződés kihirdetéséhez, továbbá a magyar honvédség afganisztáni, valamint afrikai katonai szerepvállalásának folytatásához is hozzájárulhatnak.
 
A szavazásokat követően a földgázellátásról, az állami földvagyon kezeléséről, valamint a termőföld védelméről szóló törvénymódosítások általános vitái szerepelnek az előzetes napirenden.
 
A képviselők szerdán a kéményseprő-ipari tevékenységet, a rendvédelmi jogviszonyt, az élelmiszerláncok hatósági felügyeletét, valamint a környezetvédelmi termékdíjat érintő változtatásokról mondhatják el véleményüket.
 
Az első hét utolsó ülésnapján, csütörtökön az alapvető jogok biztosának és helyetteseinek 2013-as tevékenységéről szóló beszámoló kerül terítékre, továbbá vitát tarthatnak az országos 2015-2025 közötti országos fogyatékosságügyi programról is.
 
A Ház 23-án, hétfőn ismét egy alig néhány órás üléssel zárja kéthetes munkarendjét. A képviselők ekkor kérdéseket és azonnali kérdéseket tehetnek majd fel a kormánynak.