A budapesti átlagos négyzetméterárak januárban áttörték az 1 millió forintos lélektani határt, amire korábban nem volt példa - derül ki az ingatlan.com legfrissebb, saját és hivatalos adatokon alapuló elemzéséből. Az adatok szerint
egy év alatt 17 százalékos volt a drágulás a fővárosban, több vidéki nagyvárosban pedig 23-34 százalékos volt az áremelkedés.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta: már tavaly megugrott a lakásépítési kedv, amely az idén és a következő évben sok újlakás-átadást vetít előre. A múlt év első tizenegy hónapjában több mint 27 ezer lakásépítési engedélyt adtak ki a hatóságok, ami 20 százalékkal több mint amennyi 2020 teljes egészében született.
Januárban rekordot döntött az új lakóingatlanok budapesti piaca: az átlagos négyzetméterár éves szinten 17 százalékos emelkedés eredményeként 1,03 millió forintot tett ki a kínálatban, vagyis átlépte az 1 milliós határt, amire korábban nem volt példa.
Budapesten már csak 11 olyan kerület van, ahol az átlagos négyzetméterárak elmaradnak a milliós szinttől.
A három legnagyobb kínálattal rendelkező kerület Óbuda, Újbuda és Angyalföld, ezekben több mint 500 új lakást kínálnak értékesítésre 1,1–1,2 milliós négyzetméteráron, ami 20–32 százalékos drágulásnak felel meg.
Budapesten a XIX, a XX. és a XXI kerület a legolcsóbb 612-788 ezer forintos négyzetméterárakkal.
A megyeszékhelyek közül
- Debrecen a legdrágább 788 ezer forintos átlagos négyzetméterárral, ami 23 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt.
- Utána Veszprém és Szeged következik, ebben a két városban 766 ezer és 743 ezer forintra rúgtak az árak, így az éves drágulás 32 és 34 százalékot tett ki.
Viszonylag szűk kínálat jellemzi a legalacsonyabb négyzetméterárú megyeszékhelyeket: Kaposváron és Békéscsabán 446 ezer és 500 ezer forintos átlagösszeg szerepelt a kínálatban, mi több mint 10 százalékos csökkenést jelent.