42 újságírót és médiában dolgozó embert öltek meg idén, miközben a munkáját végezte
- írja a Guardian a Nemzetközi Újságíró Szövetség adataira hivatkozva a 444.hu.
Az emberi jogok világnapján december 10-én közzé tett jelentés szerint további 235 újságírót tartanak börtönben, szintén a munkája miatt.
Az elmúlt harminc évben összesen 2658 újságírót öltek meg.
Ezek nem csak számok. Ők barátok és kollégák voltak, akik az életüket szentelték a munkájuknak. Nemcsak emlékezni szeretnénk rájuk, de azt is el akarjuk érni az egyes kormányoknál és hatóságoknál, hogy bíróság elé állítsák gyilkosaikat
– mondta Anthony Bellanger, a Nemzetközi Újságíró Szövetség főtitkára.
Közben ismeretlen fegyveresek agyonlőttek egy tévébemondónőt a kelet-afganisztáni Nangarhar tartomány fővárosában, Dzsalalábádban. Malalai Majvand munkába tartott autójával, amikor végeztek vele. A támadásban a nő sofőrje is életét vesztette.
A gyilkosság elkövetőjeként eddig senki nem jelentkezett, de a tartományban mind a szélsőséges tálib lázadók, mind az Iszlám Állam fegyveresei nagyon aktívak.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-jogvédő szervezet szerint Afganisztán egyike a legveszélyesebb országoknak a sajtómunkások számára. Tavaly legalább tíz újságíró és más médiamunkás vesztette életét, míg 2018-ban húszan haltak meg különböző támadásokban. Novemberben két ismert újságíró vált pokolgépes támadás áldozatává a déli Hilmend tartományban és Kabulban.