Ismét légicsapást mértek az orosz erők vasárnap Dnyipro városára, ahol a támadásokban teljesen megsemmisült a repülőtér – közölte Valentin Reznyicsenko, a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megye kormányzója. A helyi vezető kifejtette, hogy a rakéták a repülőtéren kívül egy mellette lévő infrastrukturális létesítménybe is becsapódtak. Megjegyezte, hogy már másodjára érte támadás a megyeszékhely repülőterét. Mikola Lukasuk, a megyei tanács elnöke később nyilvánosságra hozta, hogy az előzetes információk szerint öt határőr sérült meg a rakétatámadásokban.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közben telefonon beszélt Olaf Scholz német kancellárral. Utóbbi élesen elítélte „az orosz hadsereg által Bucsában és Ukrajna más régióiban elkövetett szörnyű háborús bűnöket”. A német kormányfő hangsúlyozta, hogy szolidaritást vállal Ukrajna népével, és Berlin teljes mértékben támogatja az ukránokat. „A német kormány partnereivel együtt mindent megtesz ezeknek a bűncselekményeknek az objektív kivizsgálásért és a felelősök azonosításáért, hogy nemzeti és nemzetközi bíróságokon is felelősségre vonhatók legyenek” – ígérte Scholz.
A német kancellár megvitatta Zelenszkijjel Ukrajna további támogatásának lehetőségeit, és megállapodtak abban, hogy továbbra is szoros kapcsolatban maradnak – emelte ki Scholz sajtószolgálata. Zelenszkij a maga részéről hozzáfűzte a Twitteren, hogy újabb Oroszország elleni szankciók lehetőségéről is tárgyaltak.
A Jevropejszka Pravda hírportál ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a héten Scholz kijelentette: Németország csak olyan fegyverekkel hajlandó ellátni Ukrajnát, amelyeket az ország hadserege ismer, és így azonnal be is tudja vetni.
Irina Venegyiktova ukrán főügyész vasárnap a Sky News brit tévécsatornának nyilatkozva – amelyet az Ukrajinska Pravda idézett – azt monda, hogy az ukrán hatóságok mostanáig az orosz csapatok által megölt 1222 ember halálát erősítették meg csak Kijev megyében. Hozzátette: az orosz erők annak ellenére semmisítették meg Borogyanka települést, hogy ott egyáltalán nem voltak sem ukrán katonai alakulatok, sem katonai létesítmények.
Mindeközben az ukrán határőrszolgálat közölte, hogy a nyílt háború február 24-i kezdete óta 2200 hadköteles férfit vettek őrizetbe, akik külföldre próbáltak távozni az országból. A hatóság emlékeztetett, hogy a hadiállapot alatt börtönbüntetés jár az ország illegális elhagyásáért. Felhívták a figyelmet arra, hogy a szökést választó hadköteles férfiak nemcsak szabadságukat, de életüket is kockára teszik. A határőrség szerint ugyanis sokan válnak szélhámosok áldozatává. „Az utóbbi időben az is előfordult, hogy a rendfenntartók férfi holttesteket találtak határ menti víztározók partjain” – tette hozzá az UNIAN ukrán hírügynökség beszámolója szerint a határőrszolgálat.
(MTI)