Ukrajnai "civilek" Musztafa Dzsemilev ukrán parlamenti képviselőnek és Refat Csubarovnak, a medzslisz (a tatárok törvényhozó és kormányzó testülete) jelenlegi, a Krímből száműzetésbe vonult elnökének vezetésével vasárnap úgynevezett "termékblokád" alá vették az ukrajnai Csongar, Csaplinka és Kalancsak településekről a Krímbe vezető utakat. Értesülések szerint az akcióban részt vesznek a Jobboldali Szektor (PSZ) szélsőséges ukrán szervezet tagjai is.
Az ukrajnai Herszoni terület útjain azonban nemcsak a Krímbe tartó kamionokat, hanem a félszigetről Ukrajnába tartó teherautókat is feltartóztatják. Az interneten megtekinthető felvételek alapján a kamionsorok több kilométer hosszúak. Az aktivisták a hírportálokon közzétett képek alapján azonban viszonylag kevesen vannak, az "útlezárást" betoncső darabokkal, gumiabroncsokkal, szöges útzárral jelölik.
Csubarov korábbi közlése szerint az akció tiltakozás a "krími lakosok szisztematikus elnyomása ellen". Nem zárta ki, hogy a "termékblokáddal" elérik azt is, hogy Ukrajna felfüggessze az áramszállítást az emberi jogokat szerinte figyelmen kívül hagyó Krímnek.
A krími hatóságok közlése szerint jelenleg nincs áruszállítás a félszigetre Ukrajna irányából. Az utasforgalom és a közúti személyszállítás azonban a megszokott módon folytatódik mindkét oldalról.
Ilja Kiva, a Herszoni terület rendőrkapitány-helyettese közölte, hétfőre virradóra egy darab gépjármű sem hatolt át a "blokádon". Kiva a vasárnap megkezdett akció előtt közölte, a krími tatárok műveletét több mint száz rendőr és a Herszon nevű különleges zászlóalj tagjai biztosítják. Hétfőn arról nyilatkozott, hogy az akció az igazságügyi szervek felügyelete és támogatása mellett zajlik.
Szergej Akszjonov, a Krími Köztársaság vezetője közölte, a blokád nem teremt "kritikus" helyzetet a félsziget számára, ugyanis jelenleg már a krími piacokon lévő termékek kilencvenöt százaléka orosz.
Eközben odesszai aktivisták bejelentették, hogy lezárják a Dnyeszter menti Köztársaság határához közeli Kucsurgan település határátkelőjét. Az Azov ukrán zászlóalj odesszai szárnyának közleménye szerint a nemzetközileg el nem ismert oroszbarát moldovai köztársaság politikai menekültjei akciójukkal a krími tatárokat támogatják.
Oroszország Viktor Janukovics ukrán elnök megbuktatását követően tavaly márciusban elcsatolta a Krímet Ukrajnától.