Megdőlt hétfőn az egy nappal korábban az Európai Unió műholdas Föld-megfigyelési programja, a Copernicus által mért melegrekord: július 22-én 17,15 Celsius-fok volt a globális átlaghőmérséklet a bolygón - derül ki a klímaváltozást figyelő szolgálat szerdai bejelentéséből.
Mint az MTI beszámolójában ismertették:
a vasárnapi rekord 17,09 Celsius-fok volt.
Egyre erősebb, gyakoribb és hosszabban tartó szélsőséges időjárási jelenségek jönnek
Carlo Buontempo, a Copernicus igazgatója elmondta, hogy bár nem lehet kizárni további rekordokat sem, az előrejelzések alapján az elkövetkezendő napokban kissé csökken az átlaghőmérséklet. Mindazonáltal felhívta a figyelmet arra, hogy
az éghajlatváltozás egyre erősebb, gyakoribb és hosszabban tartó szélsőséges időjárási jelenségeket hoz magával, s példaként az áradásokat említette.
Legutóbbi 2023. július 6-án jelentettek rekordot, akkor 17,08 Celsius-fokot mértek. A hőmérséklet-ingadozásokról már 1940 óta készítenek feljegyzéseket.
(Fotó: Fürdőzők hűsítik magukat a Duna belgrádi szakaszán 2024. július 16-án. A szerb meteorológiai és vízügyi hatóság akár 40 Celsius-fokot elérő hőmérsékletre figyelmeztet a következő pár napban. MTI/EPA/Andrej Cukic)
Júniusra már több mint egy éve rekordmeleg volt
A Copernicus két hete jelentette be, hogy 2024 júniusa "melegebb volt, mint bármely korábbi június a feljegyzések kezdete óta":
a globális átlag másfél Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti szintet.
A klímaváltozást figyelő szolgálat figyelmeztetett arra is, hogy a globális átlaghőmérséklet júniusban már 13. hónapja volt egyfolytában rekordmeleg.
(Címlapkép: A kifutójukba öntött jégkockákon hűsölnek a Prágai Állatkert jegesmedvéi 2024. július 10-én, amikor 30 Celsius-fok körüli hőmérsékletet mértek a cseh fővárosban. MTI/AP/Petr David Josek)