A névtelenséget kérő illetékesek szerint mindez arra utal, hogy a két kormány egyetért abban: a 2011-es amerikai csapatkivonással ellentétben hosszú távú amerikai katonai jelenlétre van szükség Irakban az ország biztonságának a fenntartásához. Hozzáfűzték: ez megakadályozná, hogy újabb lázadás törjön ki az iszlamisták kiűzését követően.
Az amerikai tisztségviselő állítása szerint James Mattis amerikai védelmi miniszter is bekapcsolódott a hosszú távú katonai jelenlét kérdéseivel foglalkozó tárgyalásokba.. A megbeszélések még korai szakaszban vannak, és eddig még semmit sem véglegesítettek. Ugyanakkor hozzáfűzte, hogy néhány ezer fős kontingensről lenne szó, amely létszámban talán meghaladná a most az országban lévő mintegy 7000 fős amerikai jelenlétet.
Az iraki illetékes elmondta:
az amerikai csapatok a meglévő iraki támaszpontokon állomásoznának, legalább öt helyszínen Moszul térségében, valamint a szíriai-iraki határ mentén.
Az iraki kormányerők jelenleg Moszul nyugati negyedeiből igyekeznek kiszorítani az iszlamista szervezetet. Ez az utolsó jelentősebb városi terület, amelyet a terroristák még ellenőriznek az országban.
Moszul visszavételére tavaly indított offenzívát az iraki hadsereg az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció támogatásával. Több hónapos ostrom után az Iszlám Állam harcosait mára a történelmi óvárost is magában foglaló északnyugati városrészbe sikerült visszaszorítani.