Szíriában legutóbb 2012-ben rendeztek parlamenti választásokat, s elvileg 4 évente kerül sor rájuk. A jelenlegi törvényhozás mandátuma májusban jár le. Azonban kérdéses, hogy a polgárháborús állapotok közepette mennyire lesz hiteles a voksolás eredménye.
Az előző, 2012-ben megtartott, s fél évszázad óta az első "többpárti" parlamenti választásokat az ellenzék "bohózatnak" minősítette, és a voksolás bojkottjára szólította fel a polgárokat. A szavazáson hét párt indított jelölteket, és 12 ezer választási központban több mint 14 millióan adhatták le voksaikat.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) december 18-án elfogadott határozata hat hónapon belül átmeneti kormány megalakítását, tizennyolc hónapon belül pedig választások megtartását irányozta elő Szíriában.
A parlamenti választások kiírását bejelentő közlemény alig néhány órával azt követően jelent meg, hogy Washington és Moszkva bejelentette: a polgárháború sújtotta Szíriában február 27-én hatályba lép a tűzszünet. Nem vállalta a fegyvernyugvás betartását az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet, illetve az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz köthető al-Nuszra Front, akikre az orosz légierő továbbra is csapásokat fog mérni.
A 2011. márciusában békés tiltakozásokkal kezdődött, majd véres polgárháborúvá szélesedett szíriai konfliktusban hivatalos becslések szerint mintegy 250 ezer ember halt meg, és 11 millióan váltak földönfutóvá.