Carter, akinek ez az első iraki látogatása, mióta februárban beiktatták tisztségébe, azért érkezett a háború sújtotta közel-keleti országba, hogy személyesen tájékozódjon az Irak területének mintegy harmadát ellenőrző Iszlám Állam (IÁ) szélsőséges iszlamista szervezet elleni hadművelet fejleményeiről. Úgy fogalmazott, hogy saját maga akarja értékelni a helyzetet.
Carter mások mellett Haider al-Abádi miniszterelnökkel, Háled al-Obeidi védelmi miniszterrel és Szalím el-Dzsabúri parlamenti elnökkel folytat megbeszélést az arab országban.
Carter közel-keleti körúton van, Szaúd-Arábiából érkezett Irakba.
Az iraki hadsereg korábban bejelentette, hogy hadműveletet indít a májusban elvesztett Anbár tartománybeli Ramádi városának visszafoglalására. A Pentagon szóvivője, Steve Warren ezredes szerint ez akár heteken belül meg is kezdődhet.
Carter látogatása a ramádi hadművelet előkészítésével esik egybe. Ez annak lesz a próbája, hogy a jelenlegi amerikai politika működik-e Irakban - véli az AP amerikai hírügynökség.
Barack Obama amerikai elnök továbbra is tartja magát korábbi döntéséhez, miszerint nem küld harcoló szárazföldi egységeket a közel-keleti országba. Az elnök szerint Irak számára az egyetlen hosszú távú megoldás az, ha saját maga rendezi a helyzetet. Mindazonáltal az Egyesült Államok és koalíciós partnerei légi támogatást nyújtanak az iraki hadseregnek, és rendszeresen hajtanak végre légicsapásokat az IÁ állásai ellen.
Az amerikai hadsereg mintegy háromezer-négyszáz katonát állomásoztat Irakban, akik nem vesznek részt harci cselekményekben. Feladatkörükhöz egyebek közt a helyi fegyveres erők kiképzése, a parancsnokoknak nyújtott tanácsadás és az amerikai létesítmények és személyzet védelme tartozik.