A jelenleg az Emmi köznevelési intézményrendszer fejlesztéséért felelős helyettes államtitkári posztját betöltő Pölöskei Gábornét az oktatásért felelős miniszter nevezte ki a Klik élére. A szaktárca tájékoztatása szerint miniszteri biztosként az intézményrendszer szakmai átalakításában is részt vesz majd.
Az intézményfenntartó gazdálkodási és szervezeti problémáinak megoldására, valamint az új fenntartói struktúra kialakítására vonatkozó feladatkörbe miniszteri biztosként Jenei Zoltán, a Pécsi Tudományegyetem kancellárja kerül.
Hanesz József, a Klik jelenlegi elnöke közös megegyezéssel február 29-én távozik beosztásából.
A közlemény szerint az intézményfenntartó élére kinevezett két vezetőtől az emberi erőforrások minisztere azt várja, hogy rövid távon biztosítsák az intézményfenntartó stabil, tehermentes működését, és készítsék elő a köznevelési kerekasztal véleményén alapuló, július 1-jétől bevezetendő új szervezeti és működési formát.
Olyan, az állami fenntartás stabilitására épülő szervezetnek kell létrejönnie, amely a tanulók érdekeit tartja szem előtt, épít az iskolák vezetőinek fokozottabb önállóságára és az ezzel járó nagyobb felelősségre – rögzítették.
Kitértek arra is: az az elvárás, hogy az iskolát érintő döntéseket helyi szinten hozzák meg, a rendszerben rejlő lehetőségeket optimálisan használják ki és csökkentsék az egyenlőtlenségeket. Az új szervezetnek biztosítania kell a feladatellátáshoz szükséges forrásokat, és érdekeltséget kell teremtenie az iskola vezetésének önállóságából adódó lehetőségek jobb kihasználására. Mindezek mellett optimalizálnia kell a belső adminisztratív folyamatokat, hogy a szükségtelen terhektől mentesítse a pedagógusokat és az iskolák vezetőit - olvasható a közleményben.
Az Emmi felidézte: a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ azért jött létre 2013-ban, hogy a bizonytalan önkormányzati finanszírozás helyett az iskolák stabil működését, az oktató-nevelői munka nyugodt feltételeit, a diákok zavartalan oktatását garantálja. A kormány biztosítja az intézményfenntartó tehermentes és a folyamatos feladatellátáshoz szükséges stabil költségvetési hátteret - hangsúlyozta a szaktárca.