A polgármesteri hivatal közleménye szerint a beruházó vállalat tulajdonosa jelezte a település polgármesterének, Szita Károlynak (Fidesz-KDNP), hogy - a gumihulladék-feldolgozó elleni népszavazási kezdeményezés támogatottságának hatására - nem kívánják megépíteni az ipari létesítményt Kaposváron.
Szita Károly polgármester, egyetértve a beruházó szándékával, kezdeményezte a Homatech Recycling Zrt. vezérigazgatójánál, hogy közös megegyezéssel bontsák fel a gumihulladék-feldolgozónak szánt terület értékesítéséről szóló szerződést.
A polgármester indoklásában azt írta:
"az üzem megvalósításának ötlete megosztotta városunk lakóit, és egy erős közösség számára, mint amilyen a miénk, ez nem jó, ezt a megosztottságot én is meg akartam szüntetni".
A szerződésbontást István Gábor, a Homatech vezérigazgatója csütörtökön aláírta.
A városháza közleménye szerint Szita Károly ismét kiemelte: a Homatech által tervezett környezetvédelmi beruházás eredményeként - hosszú távon -
"Európa egyik leginkább környezetbarát, a hulladéktól teljes egészében mentesített városává válhatott volna Kaposvár, a beruházás minden környezeti és anyagi hasznával együtt".
A városházi közleményben ezzel együtt leszögezték:
"a döntés a lakossági tiltakozások hatására született meg, a beruházás kapcsán környezetvédelmi aggályok egyik félben sem merültek fel".
A beruházás ugyanakkor egységfrontba kovácsolta az ellenzéket, a Jobbiktól kezdve a népszavazást kezdeményező szocialistákig. A kaposvári ellenzéki pártok és civilek július 14-ére 18 ezer 790 aláírást gyűjtöttek össze a gumihulladék-hasznosítóról szóló helyi népszavazás megtartásáért. Akkor a beruházó cég sajnálatát fejezte ki az ellenállás miatt, azt közölték: támogatják a népszavazás megtartását.
Százahalombattán vesztettek
Ahogy arról beszámoltunk, a Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Homatech Zrt. projektcég először Százhalombattán próbálkozott. Hogy milyen nagy befolyással rendelkező ember állt a beruházás mellett, jól jelezte, hogy a nemzetgazdasági szempontból kiemelt fontosságú lett a beruházás, ez mentesíti a céget a különböző engedélyek beszerzése alól. A tervezet szerint ugyanis nem kell a településtől építészeti-műszaki tervtanácsi véleményt beszerezni, nem kell településképi véleményezési eljárást lefolytatni és településképi bejelentési eljárásnak sincs helye a beruházás esetében.
S bár a beruházók és a fideszes polgármester arról beszélt, hogy ez egy környezetbarát projekt, ezzel szemben a pirolízis technológián (a gumiabroncsokat 350-400 Celsius fokon "elégetik") alapuló gumifeldolgozó üzemeket Európában tiltják, és már csak azért sem alkalmazzák, mert a gumiabroncsot anyagában is újra lehet hasznosítani, a gumitörmeléket például az aszfaltozás során is fel lehet használni, komolyabb haszonnal.
Még a legnagyobb oligarcha is elkergethető a közösség összefogásával.