Míg a szakszervezet támogatja, a balatoni vendéglátósok ellenzik a kötelező szervizdíjat

Előbbi szerint csökkentené az elvándorlást, utóbbi szerint áremelkedést hozna.

A szövetség szerint a szervizdíjból származó többletbevétel segíthetne megfékezni a munkaerő külföldre vándorlását is.

Budai Gyula szerint a magyar dolgozó nem kereshet annyit, mint egy német

Budai Gyula nem támogatja a Jobbik a béruniós kezdeményezését, mert szerinte Brüsszeltől nem várható el, hogy biztosítsa a magyar munkavállalóknak, hogy ugyanannyit keressenek, mint a németek. Az országgyűlési képviselő ismét Gyurcsányék elszámoltatásáról beszélt, bár ez a kísérlet elszámoltatási kormánybiztossága idején kudarcba fulladt.

A Magyar Nemzetnek Várnai Zsuzsa, a Vendéglátó és Turisztikai Szakszervezet ügyvezető elnöke elmondta: támogatják a javaslatot, mert az garantált bevételt jelentene a dolgozóknak, míg a borravalót a tulajdonos az esetek 50 százalékában elveszi tőlük, esetleg egy részét adja csak vissza. A szakszervezet már el is küldte a javaslatot támogató levelét a Magyar Turisztikai Ügynökségnek. 
   
A Népszava balatoni vendéglátósokat szólaltatott meg, akik ellenzik a javaslatot. Hoffmann Henrik, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke, szállodatulajdonos szerint a kötelező szervizdíj nem lenne más, mint egyszeri kötelező áremelés. Úgy vélte, a további áfacsökkentés jobb megoldás lenne.
   
A vendéglátás forgalmi adója az idén 18 százalékra csökkent, jövőre 5 százalékra mérséklődik, és a szakember szerint már elindult a bérek emelkedése az ágazatban. "Jövőre még nagyobbat léphetünk, elérhetjük az Ausztriában a vendéglátásban kínált fizetés 70 százalékát. Ez lehet a lélektani határ, amiért remélhetően egyre többen itthon maradnak, és nem odakint vállalnak munkát" - mondta a Népszavának a szakember.