Kezdjük a lényeggel: a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon eljáró tanácsa a mai napon nagyrészt helybenhagyta az első fok döntését, és jogerősen is kimondta,
amikor azt állították, hogy a Jobbik korábbi elnökének homoszexuális kapcsolatai voltak. A bíróság ítéletét arra alapozta, hogy az eljárás során a rágalmakat sem az elsőrendű alperes, Terry Black, sem pedig a nyolcadrendű alperes, Amanda Elstak nem tudta bizonyítani, még annak ellenére sem, hogy az előbbi 320 tanút is emlegetett, igaz, egy sem jelent meg a tárgyalótermekben.
Terry Blackék semmivel sem tudták bizonyítani a Vonával kapcsolatos hazugságaikat | Alfahír
A személyiségi jog megsértése miatt megindított perben az alperesek között egyébként nemcsak a két transzvesztita "előadóművészt", Terry Blacket és Amanda Elstakot találhatjuk meg, hanem a lakájmédia legaljának, a Lokálnak, a TV2-nek, és a Ripostnak is bizonyítania kell majd az igazát a Vojnitsné dr. Kisfaludy Atala vezette tanács előtt.
A Vona Gábornak megítélt sérelemdíjak kapcsán azonban már voltak változások; Terry Blacknek a hazugságáért 1,2 milliót kell fizetnie, a hazugságot először, 2016. november 9-én leközlő TV2-nek 1,5 milliót, Amanda Elstaknak 500 ezret, míg az utánközlő négy másik portálnak 600-600 ezret kell fizetnie (első fokon a Ripost és az Origo esetében még 1-1 milliót állapítottak meg, azonban a Tanács most úgy ítélte meg, hogy egységesíteni kell a kártérítést).
Ezen kívül az elmarasztalt hazudozóknak bocsánatot is kell kérniük a volt politikustól.
Bár mondhatjuk, hogy az ítélet örvendetes, ugyanakkor több aggasztó tanulsággal is szolgált.
A legfontosabb - amit egyébként Vona Gábor ügyvédje, Kummer Ákos is hangsúlyozott az ítélethozatal előtti perbeszédében -, hogy a Jobbik miniszterelnök-jelöltje, pártelnöke, illetve akkor már Orbán Viktor legerősebb kihívója egy olyan stigmát kapott, amelyet még ma sem tudott lemosni magáról, és valószínűleg nem is fog tudni.
Azóta kiderült, a karaktergyilkosok teljes sikerrel jártak, ilyenformán pedig az ügy túlmutat azon, hogy egy közszereplővel szemben valótlan állításokat fogalmaztak meg.
Az összehangoltság felismerésénék elmulasztása már csak azért is furcsa, mert már idestova 3 éve zajlanak hasonló perek, sőt, Vona Gábor ügye után közvetlenül, ugyanabban a tárgyalóteremben tárgyalták Hadházy Ákos Origoval szemben elindított személyiségi jogi perét (jellemző, hogy a portált képviselő ügyvéd nem is ment haza a két tárgyalás közti szünetben).
„Baszták már meg magát?" - Terry Black az N1TV újságírónőjére förmedt a Vona Gáborral szembeni tárgyalás után | Alfahír
Terry Black azért jelent meg szerda reggel a Budapest Környéki Törvényszéken, mert Vona Gábor, a Jobbik elnöke többek között őt is feljelentette jó hírnév és emberi méltóság megsértése miatt, miután a volt melegpornós celeb a fideszes Habony-médiában azzal próbálta őt lejáratni, hogy valójában ő is homoszexuális - bár ezt bizonyítani sehogy sem tudta.
Abban egyébként a másodfok is egyetértett, hogy a Terry Blackék bizonyítása eredménytelen maradt, igaz, némileg megengedő volt, hiszen a pontatlanságokat, ellentmondásokat az időmúlásával is magyarázhatónak tartotta. Azt ugyanakkor erőteljesen aláhúzták, az alperesi vallomások a lényeges kérdésekben hiányos voltak, és Terry Blackék is csak később álltak elő a részletekkel, ami nem a szavahihetőségüket bizonyítja. Arról viszont nem ejtettek szót, hogy például Terry Black hivatkozott Thököly úti lakása - amint az az eljárás során kiderült - a lakcím igazoló dokumentumok szerint csak 2007 decemberében lett a férfié, holott az állítólagos találkozások a 2000-es évek elején itt történek meg.
Fontos, hogy a Tanács megállapította azt is, hogy a TV2 Tényekben elhangzott állításokat nem lehet másként értelmezni, mint hogy Vona Gábornak homoszexuális kapcsolata volt Terry Blackékkel, ám mivel ezt az állítást nem lehetett alátámasztani, a Tanácsnak nem volt szüksége arra, hogy a sértő tartalmat vizsgálja. Ugyanis, a tanácsvezető szerint egy ilyen diskurzus - értsd: konkrétumok nélküli, általánosságban megfogalmazott buzizások - nem minden esetben kizártak, és az csak egy másik kérdés, hogy mennyire illendőek. Minedzt azzal magyarázta, hogy a homoszexuális emberek is ugyanúgy a társadalmunk egyenrangú tagjai.
Az elsőrendű alperes ügyvédje (miután arról letettek, hogy a homoszexuális kapcsolatot alátámasszák) szintén hasonló húrokon próbált játszani, amikor arról beszélt, hogy a nemi identitásra való közlés nem lehet negatív hatású - példaként Svédországot hozta fel, elismerve ugyanakkor, hogy Magyarország nem ilyen hely -, és szerinte nem a bíróságra tartozik a Vona Gábor és Terry Balck közötti "csetepaté". Sőt, odáig eljutottak, hogy Terry Balck nyilatkozata csak egy reakció volt, mert korábban a volt jobbikos politikus is hasonlóan sértően beszélt róla, csak azért meleg.
Ezen a ponton kicsit félő volt, de végül nem sikerült elbizonytalanítani annyira a Tanácsot, hogy a nyilvánvaló hazugságot ne szankcionálja, az viszont nem kicsit aggasztó, legalábbis ez alapján, hogy ezeket a címkéket ezek után rá lehet aggatni közszereplőkre (is), még akkor is, ha vállaltan heteroszexuális, nős és családapa.
A másik tanulság, amivel a jogalkotónak kellene foglalkoznia - de nyilván nem fog -, hogy mekkora elrettentő erőt képvisel a 600 ezer forintos sérelemdíj megfizetése, ha egy légből kapott, ugyanakkor a legbensőbb magánszférát, illetve a családi életet is sértő hazugság terjesztésével ki tudják iktatni az ellenzék (aktuális) vezérét.