Öböl menti viszály

Törökország nem létesíthet támaszpontot Szaúd-Arábiában

A bejelentés előzménye, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök interjút adott a portugál RTP televíziónak, amelyben felajánlotta Szalmán bin Abdel-Azíz szaúdi királynak, hogy országa katonai támaszpontot létesítene a sivatagi királyságban.

"A királyság nem engedheti meg Törökországnak katonai támaszpontok létesítését a területén. A királyságnak nincs erre szüksége. Fegyveres erői és katonai képességei a legjobb színvonalon vannak"

- idézte a szaúdi hírügynökség a meg nem nevezett forrást.

Törökország szilárdan támogatja szövetségesét, Katart abban a diplomáciai viszályban, amely az utóbbi, illetve Szaúd-Arábia és több más arab ország között robbant ki az elmúlt hetekben.

Szaúd-Arábia, Egyiptom, az Egyesült Arab Emírségek, valamint Bahrein, Líbia, Jemen, Mauritánia, Mauritius és a Maldív-szigetek a múlt hét elején jelentették be, hogy megszakítják diplomáciai kapcsolataikat Katarral, azt állítva, hogy annak vezetése terroristákat támogat, együttműködik Iránnal, és beavatkozik a belügyeikbe. Doha tagadja a vádakat.

Ankara és Doha 2014 decemberében széles körű védelmi megállapodást kötött. A török parlament a múlt héten törvényerőre emelte az egyezménynek azt a pontját, amelynek értelmében Törökország támaszpontot alakít ki, és több ezer katonát állomásoztat Katarban.

Törökország ezenfelül a múlt hét óta napi három alkalommal légi úton élelmiszer-szállítmányokat küld az öböl menti diplomáciai viszály miatt kereskedelmi blokád alá vett arab országba.