A DPA információi szerint a német kancellár levélben tájékoztatta koalíciós partnereit a megállapodásról. Eszerint azok a menekültek, akik úgy folyamodnak menedékjoghoz Németországban, hogy előtte már regisztrálták őket más uniós államban, először a német határ mentén kialakított horgonyközpontokba (anchor centers) kerülnek, ahol az ügyeiket intézik.
A következő országokkal sikerülhetett megállapodást kötni: Magyarország, Lengyelország, Csehország, Belgium, Dánia, Észtország, Franciaország, Finnország, Litvánia, Lettország, Luxemburg, Hollandia, Portugália és Svédország, de hamarosan csatlakozhat Bulgária is. Konkrétan arról lehet szó, hogy ezek az államok átveszik Németországtól azokat a menekülteket, akik elsőként náluk regisztráltak.
A Reuters azt írja, hogy a levélben csak aláírandó megállapodásokról van szó, tehát nem biztos, hogy meg is köttetett az egyezség.
Orbán cáfol
A magyar miniszterelnök az MTI kérdésére leszögezte:
„ez a szokásos politikai kacsa, semmilyen megállapodás nem született.”
Itt írtunk arról, hogy a CSU-t vezető német belügyminiszter, Horst Seehofer komoly nyomás alá helyezte Angela Merkelt, még a koalíció felbontását is kilátásba helyezte arra az esetre, ha a kancellár két héten belül nem talál megoldást a menekültkérdésre. Jelenleg viszont úgy tűnik, hogy kibékültek egymással a felek.
Pénteken uniós csúcstalálkozó volt Brüsszelben, ahol a fő téma a bevándorlás volt, a legfontosabb hír, hogy az Európai Unió határain belül állíthatnak fel gyűjtőtáborokat.
Angela Merkel július 5-én találkozik Orbán Viktorral Berlinben.