"Az, aki magának medencét akar építeni, az nem havi 20 ezer forintból kuporgatja azt össze"

Nyugalom, a Fidesz szerint nem is szűnik meg a konstrukció. Vita.

Felrobbantotta a magyar internetet a kormány, pontosabban a Fidesz legújabb ötlete: bedöntik/megszüntetik/földdel teszik egyenlővé a lakástakarékpénztárakat. Annyira kényes a téma, hogy a hatalom napokon belül átnyomja azt a törvényalkotáson, abban bízva, hogy így az elkerülhetetlenül bekövetkező elemi szintű felháborodás idejében lecsendesedjen. Éppen ezért hétfőn a napirendi pontok között nem is szereplő törvényjavaslatot napirend-kiegészítésként vita nélkül szavaztatták meg a kormánypárti többséggel, úgy, hogy az addig ismeretlen előterjesztést felolvasták nekik. A jelenlévő ellenzéki képviselők nem támogatták a tárgysorozatba vételt.

Bánki Erik önálló indítványának indoklása - fogalmazzunk úgy - merőben szokatlan: 

"Számos esetben pedig nem is közvetlen lakáscél valósult meg, hiszen a megtakarítást a futamidő végén akár medence vagy szauna építésére is fel lehet használni"

- olvasható a fideszes politikus indoklásában.

Ahogyan várható volt, a Törvényalkotási bizottságban parázs vita alakult ki az igen népszerű konstrukció bedöntése kapcsán. A fideszes képviselők szerint a konstrukció nem is szűnik meg, "csak" az állami támogatást vonják meg, ráadásul a kormány a lakáspénztárak "extraprofitját" az embereknek fogja adni. Az ellenzéki képviselők szerint viszont pont a legnehezebb körülmények között élőket érinti a javaslat, ami rettenetes társadalmi károkat okoz majd.

"Önök, ha jól értem, kipécézték a lakástámogatási rendszerek egyik lábát, amit egyébként több mint húsz éves politikai konszenzus övezett" - mondta Varga László. Az MSZP politikusa szerint ez a láb a legsokoldalúbban felhasználható, a legtöbb és legnehezebb sorban élő embert érintette. Varga szerint inkább a konkrét problémákra kellett volna megoldásokat találni, nem megszüntetni a rendszert. Szerinte a rendszer kiiktatása egyszerűen bűn.

"Ehhez a javaslathoz azért nem nyújtottunk be módosítást, mert nem volt értelme. Ezt le kéne venni a napirendről, mert rettenetes társadalmi károkat fog okozni."

- mondta Hegedűs Lorántné. 

"Az, aki magának medencét vagy szaunát akar építeni, az valószínűleg nem havi 20 ezer forintot tesz félre erre, jellemzően ez a konstrukció a legkisebb keresetűek számára nyújtott óriási segítséget"

- folytatta. A Jobbik képviselője szerint ezt a CSOK-kal nem lehet kiváltani, hiszen annyira megnövekedtek az ingatlanárak, hogy minden előtakarékosságra szükség van, ráadásul sokan önhibájukon kívül nem tudják felvenni, magyarul rengeteg embert kizárnak a rendszerben.

"Melyik nemzet javát szolgálják önök, ha a lakástámogatás egyik legfontosabb elemét veszik ki a rendszerből. Mi indokolta, hogy ezt a törvényjavaslatot kivételes eljárásban nyújtsák be, mi az oka a sietségnek?"

- kérdezte Szilágyi György. Emlékeztetett: ez a támogatási forma tette lehetővé, hogy az emberek önrészt tudjanak felmutatni a lakásvásárláshoz. A jobbikos honatya értékelése szerint nem megszüntetni, hanem módosítani, javítani kellett volna rajta.

"Ez a 72 ezer forint is fájt önöknek, miközben Mészáros Lőrinc 24 másodperc alatt keres ennyit. Mi van a háttérben? Elképzelhető, hogy készül egy nemzeti lakáspénztári szolgáltató, ezért kell ilyen sietősen megszüntetni a konkurenciát?"

Feltette a kérdést: Okozhat-e ez piaci pánikot? Bedőlhetnek-e ezek a szolgáltatók?

"Van-e garancia, hogy ezek az emberek megkaphassák a pénzüket, vagy a Quastorhoz hasonlóan csak a bennfentesek jutnak hozzá a pénzükhöz?"

Mint mondta: Nem medencébe ugráltak az emberek ebből a pénzből, hanem fiatal párok gyűjtöttek éveken keresztül saját lakásra. 

Balla György (Fidesz) szerint nem szűnik meg semmi, minden élő szerződés folytatódik úgy, ahogy eddig. Arról van szó, hogy új szerződést "más feltételekkel" lehet majd kötni. Mint mondta: Az állam a felszabadult forrásokat az otthonteremtésbe szándékszik fordítani.

"Önök azt mondják, hogy a kisemberek jártak ezzel a legjobban, szerintünk pedig a lakástakarékpénztárak, akik extraprofithoz jutottak hozzá."

Szerinte a hasznot egy az egyben zsebre rakták, az embereknek meg odaadták az alaptőkét. Helyes, ha ezen változtatunk - mondta, majd hozzátette: tíz év alatt 60 milliárd forintot tettek zsebre ezek a pénztárak. "Nem gondoljuk, hogy őket közpénzből kéne támogatni, hanem inkább közvetlenül az állampolgároknak kell adni"

Diszkriminatív, korrupt és életellenes

Pintér Tamás szerint a javaslat diszkriminatív, korrupt és életellenes. Diszkriminatív, mert itt a CSOK pótolja majd ezt a rendszert, de nem szól azokról, akik egyedülállóak vagy nem tudnak gyermeket vállalni. Korrupt, mert talán még arról is szó lehet, hogy a "Rogán-féle lakáslottó előtt takarítják az utat". Életellenes, egyrészt, mert több százan vagy ezren elveszítik a munkahelyüket, másrészt pedig még több fiatal - akik eddig ezzel élni tudtak - akár ki is vándorolhatnak. Értékelése szerint a szolgáltatók ezek után akár csődbe is mehetnek, így azoknak a megtakarítása is veszélybe kerül, akik még a rendszerben maradnak.

Vejkey Imre (KDNP) szerint a konstrukció fennmarad, csupán arról van szó, hogy új lakástakarékpénztári szerződést állami támogatással már nem lehet kötni. A cél szerinte az, hogy ne a lakástakarékpénztárak extraprofitját szolgálja a rendszer, hanem a magyar emberekhez kerüljön a 60 milliárd forint.

Hegedűs Lorántné szerint viszont igenis megszűnik ez a konstrukció, mert az értelmét veszti az állami támogatás leállításával. 

"Én sem szeretem a bankokat, de akkor miért engedik meg nekik, hogy például a banki különadót áthárítsák az ügyfelekre?"

- tette fel a kérdést a jobbikos képviselő.

Balla György szerint ez a törvényjavaslat nem gátolja a takarékosságot. Sőt, ha az állam nem ad harminc százalékot, akkor bizony a pénzintézeteknek kell azt. "Az államnak nem az a feladata, hogy extraprofitot adjon a pénzintézeteknek, hanem, hogy otthonteremtésre adjon."

"Azt mondják önök, hogy az itt felszabaduló pénzeket majd más formában adják oda. De mondjanak már egyet végre!"

- mondta Szilágyi György, aki emlékeztetett: a letelepedési kötvény-biznisz kapcsán a közvetítők 80 milliárdos profitja már nem zavarta annyira a Fideszt. 

Bánki Erik, mint előterjesztő is felszólalt a bizottsági ülésen. A fideszes képviselő szerint a törvényjavaslatból kiderül, hogy a konstrukció nem szűnik meg, csupán az történik, hogy "egy iszonyú magas támogatást már nem ad hozzá az állam."

Mint mondta: nemcsak a CSOK-ot, de többek között tervezik a családi otthonteremtési kedvezmény bővítését. 

"Egy dolog vezérelt engem, hogy ezt a tisztességtelen piaci profitot megszüntessük, és ezt a profitot az embereknek adjuk"

A bizottsági vita végére csak kialakult a fideszes álláspont, amit Bajkay osztott meg a testülettel: "a módosító javaslat célja nyilvánvalóvá vált, hogy az eddigi kevésbé hatékony rendszer helyett egy hatékony rendszer alakuljon ki". Egyébként 23 kormánypárti igen, 8 ellenzéki nem mellett a TaB elfogadta az összegző jelentést.

Hegedűs Lorántné a bizottsági vitát követően az Alfahír kérdésére leszögezte, a Jobbik a keddi parlamenti zárószavazáson is nemet mond a módosítóra. Mint mondta, egyelőre nem tudni biztosan, hogy miért kellett ezt két nap alatt keresztül verni a magyar törvényhozáson, de előbb-utóbb ki fog ez is derülni. Szerinte kézenfekvő, ha a sietős tempó magyarázataként elsőre a Rogán Antal-féle lakáslottó ugrik be az embereknek.

A Törvényalkotási bizottság ülése utána kedden első napirendi pontként kerül sor az összevont vitára, majd a zárószavazásra is. A javaslat szerint a törvény a kihirdetést követő napon lép hatályba, vagyis szerdán.