A katonai puccs után Mianmarban a Facebook ideiglenes felfüggesztésére készülnek

A katonai puccs után Mianmarban a Facebook ideiglenes felfüggesztésére készülnek

Mint arról beszámoltunk, hétfőn katonai puccs történt Mianmarban, a hadsereg a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat, majd őrizetbe vette Aung Szú Kjit, Mianmar első számú vezetőjét, valamint a kormányból eltávolítottak 24 minisztert és a helyettes tárcavezetőt, helyükre pedig 11 új minisztert neveztek ki. A kabinet aktív és volt tábornokokból, illetve Thein Szeinnek, Mianmar előző elnökének, a hadsereg egykori tábornokának tanácsadóiból áll.

A fegyveres erők közölték, hogy "szabad és tisztességes választást" tartanak, és átadják a hatalmat a győztes pártnak. A választások időpontját viszont nem határozták meg, és hétfőn egy évig tartó szükségállapotot hirdettek ki.

Az ENSZ-ben nincs egységes álláspont Mianmar ügyében

Egyelőre nem sikerült a mianmari katonai hatalomátvétel ügyében egységes álláspontot kialakítani az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) keddi ülésén Kína és Oroszország ellenállása miatt. A zárt ajtók mögött tartott ülésen a vétójoggal rendelkező két ország képviselői a többi között arra hivatkoztak, hogy egyelőre nem kaptak megfelelő utasításokat Moszkvából, illetve Pekingből.

Az államcsíny azonban nem mindenkinek nyerte el a tetszését: a hatalomátvételt követően a Facebookon polgári elégedetlenségi mozgalom alakult, amely elsőként számolt be arról, hogy szerdán 70 mianmari kórház egészségügyi személyzete lépett sztrájkba, tiltakozva a hatalomátvétel ellen.

Erre válaszul a mianmari közlekedési és hírközlési minisztérium a Facebook ideiglenes felfüggesztésére szólította fel a helyi szolgáltatókat.

A tárca vasárnapig kérte az oldal felfüggesztését arra hivatkozva, hogy az ott megjelenő tartalmak növelik a bizonytalanságot az országban.

Mint a képen látható, a katonák már meg is kezdték a műveletet:

A szolgáltatók a felszólítást egyelőre nem kommentálták, a Facebook egyik szóvivője nem sokkal később azonban újságírói kérdésre azt mondta,

valóban akadozást észleltek a szolgáltatásban, egyúttal felszólították a mianmari hatóságokat, állítsák vissza az oldalt.

A Délkelet-Ázsiában található Mianmar az egyik leginkább koronavírus-sújtotta ország, a járványnak eddig már több mint 3100 igazolt halálos áldozata van.

(444.hu)