Szokatlan időben, szerdán kora délután tartott kormányinfót Gulyás Gergely kancelláriaminiszter, melyet Varga Judit igazságügyi miniszter kezdett, aki témafelelősként reagált az Európai Unió Bírósága (EUB) döntésére, mely kimondta: a jogállamisági mechanizmus megindítható, ha az unió pénzügyi forrásai korrupció miatt veszélybe kerülhetnek.
Hivatalos: Magyarország bukta a jogállamisági pert az EU bíróságán
Az EU Bírósága visszautasította a magyar és a lengyel kormány keresetét, és ezzel kimondta, hogy jogszerű az úgynevezett feltételességi mechanizmusról szóló rendelet. Azaz alkalmazható az Európai Unió Bírósága a jogállamisági mechanizmusról szóló kondicionalitási rendelet ügyében hozott ítélete szerint.
A miniszter asszony reagálásában számos alkalommal elhangzott a „politikai” szó, illetve azt állította, hogy az úgynevezett gyermekvédelmi törvény miatt indították be. (A jogállamisági mechanizmust már 2020 novemberében elfogadták az uniós szervek, mikor még nem volt szó az LMBTQ-lobbit gátló törvényről sem – A szerk.) Varga a mostani döntést párhuzamba állította a 2016-os migrációügyi népszavazással, és emlékeztetett, Magyarország akkori álláspontját mára mások is magukévá tették.
A gyermekvédelmi törvény a probléma
– közölte a korábbi helyettese, Völner Pál révén korrupciós ügybe tárcavezető, aki beszéde során egyszer sem utalt a korrupcióra.
A kormányinfón Gulyás Gergely közölte, a benzinárstop miatt nem tudnak olyan helyről, ahol bezárt benzinkúttól 5 kilométeren belül ne lenne újabb töltőállomás. Ismertette, a Mol vállalni fogja, hogy a veszteség miatt bezáró kutakat tovább üzemelteti. Rámutatott, a kormányrendelet nem engedi, hogy korlátozzák a kiadható üzemanyag-mennyiséget, azonban kannában legfeljebb 10 liternyi vihető el. Hozzátette, a rendelkezések betartását a NAV ellenőrzi.
A gazdasági mutatókkal kapcsolatban az inflációt és a gazdasági növekedést elemezték. A fogyasztói árak növekedése világszinten megugrott – mondta Gulyás, hozzátette Magyarországon a 4 STOP (rezsicsökkentés, kamatstop, benzinárstop, élelmiszerárstop) miatt 10 százalék alatt maradt az infláció. Bízik benne, hogy a IV. negyedévre a jegybank által előrejelzett 2-4 százalék közötti sávba tér vissza. A 7,1 százalékos GDP-növekedéssel kapcsolatban azt emelte ki, a rendszerváltás óta nem volt ilyen mértékű gazdasági bővülés. (Egy évvel korábban 5 százalékos volt a csökkenés – A szerk.) Gulyás megjegyezte, csak Lengyelországban 7,7 százalék volt a növekedés. Mint arról lapunk beszámolt, a lengyel kormány drasztikus áfacsökkentést hajtott végre.
Meglépték: a lengyel elnök aláírta az üzemanyag-, az élelmiszer- és a földgáz-áfa csökkentéséről szóló törvényt
Andrzej Duda lengyel elnök aláírta azt a törvényt, amelynek értelmében február 1-jétől július végéig csökkentik egyebek között az üzemanyagok, az élelmiszerek és a földgáz áfáját - közölte szerda éjjel az államfői hivatal. Az MTI által is tolmácsolt közleményben felidézik: az új előírások az "inflációellenes pajzsnak" nevezett intézkedéscsomag részét képezik.