A kínaiak rákattantak a szintetikus drogokra

A hatóságok frissen közreadott adatai szerint Kínában 2,95 millió drogfüggő szerepelt a nyilvántartásban 2014 végén, s közöttük a szintetikus szereket használók - most először - már többen voltak, mint a heroinosok. Utóbbiak száma csökkenést mutat, de körükben jelentős a rehabilitációt követő visszaesők száma - közölte Liu Jüe-csin, a felügyelet helyettes vezetője.

A Hszinhua hírügynökség által idézett Liu arról is beszámolt, hogy a kábítószer-ellenes kampányok lényegében nem mutatnak eredményt, a kábítószer-élvezők száma ugyanis egyre nő, ráadásul mindinkább olyan szerekhez nyúlnak, amelyek könnyebben idéznek elő függőséget. Mint mondta, a fiatalok körében egyértelmű a szintetikus szerek iránti nagyobb vonzódás.

Liu arra is felhívta a figyelmet, hogy a kábítószer-használat szoros kapcsolatban van az öngyilkosságokkal, az erőszakos cselekményekkel, az emberrablásokkal és a cserbenhagyásos közlekedési balesetekkel. A szakember azt hangsúlyozta, hogy a kapcsolódó jogszabályokat felül kellene vizsgálni, mert álláspontja szerint sokkal súlyosabb büntetési tételekre volna szükség.

A rendőrség tavaly 880 ezer kábítószer-fogyasztót vett őrizetbe és 264 ezret küldtek úgynevezett méregtelenítő programra, 197 ezer ember pedig közösségi rehabilitációban vett részt. Az országos kampányok során 69 tonna kábítószert foglaltak le.

A közbiztonsági tárca a rendőrök továbbképzését is előírta, egyebek mellett a személyi motozás és a járművek átvizsgálásának technikájának tökéletesítése érdekében.

Sajtójelentések szerint a közelmúltbéli pekingi rajtaütések során külföldiek is a rendőrség hálójába kerültek. Közülük többen nemzetközi iskolák közelében tevékenykedtek. Volt köztük két amerikai, két új-zélandi, egy sierra-leonei és egy mali állampolgár. Kábítószer használatáért, kereskedelméért és előállításáért kell felelniük bíróság előtt.