A románok elkaszálták a csíksomlyói búcsú világörökséggé nyilvánítását

De olyan igazi románosan: úgy tettek, mintha javasolták volna, majd visszaléptek.

A portál az ülés hangfelvételének a visszahallgatása alapján megállapította: a csíksomlyói búcsú felterjesztésének vitájakor az értékelő testület hiányolt bizonyos információkat a dossziéból, és kiegészítéseket kért. Olyan adatokról volt azonban szó, amelyek hiányát a román minisztérium képviselője az ülésen azonnal tisztázhatta volna. Amikor a hiányolt adatokról kérdezték a román állam képviselőjét, Alexandru Oprean államtitkár kitérő választ adott, és azt mondta:

azt szeretné, ha most nem tárgyalnák a csíksomlyói búcsú felvételét a listára,

 majd később kiegészítik a dossziét.

A Maszol.ro szerint a közgyűlésen napirendre került felterjesztések körülbelül felében voltak a Csíksomlyó dossziéjához hasonló gondok, az ezeket benyújtó államok képviselői azonban a helyszínen pótolták a kért információkat, és a felterjesztéseiket jóvá is hagyták. Így történt ez a Románia és Moldova által közösen felterjesztett népi szőnyegszövés védettsége ügyében is.
 

"A hangfelvételekből kiderül az is, hogy a magyar államnak az ülésen jelen lévő képviselője a román államtitkár helyett próbálta meg tisztázni, hogy a csíksomlyói búcsú felterjesztése az összes kritériumnak megfelel. Ekkor azonban több tagállam képviselője úgy reagált:

ha Románia maga sem akarja a csíksomlyói búcsú felvételét a listára, akkor ne is vegyék fel.

Az értékelő testület végül a búcsú felterjesztését elutasította, és

Alexandru Oprean államtitkár meg is köszönte ezt a döntést"

- írja a tanácskozás hangfelvétele alapján a portál.

A minisztérium pénteki közleményében azt állítja, ők az ülésen javasolták a csíksomlyói zarándoklat felvételét a világörökségi listára, és a kiegészítésként bekért adatokat a következő ülésen be fogják adni.
 

A román kulturális tárca 2012 márciusában, Kelemen Hunor kulturális minisztersége idején terjesztette fel az UNESCO szellemi kulturális örökségi listájára a csíksomlyói búcsút. Egy hónappal később azonban megbukott a jobboldali Ungureanu-kormány, amelyben az RMDSZ is részt vett, és

a Ponta-kormány miniszterei nem tartották fenn a kezdeményezést.

2014 márciusában az RMDSZ is belépett a Ponta-kormányba, és a kulturális tárca élére visszatérő Kelemen Hunor ismét beterjesztette a kezdeményezést. Az RMDSZ 2014 decemberében a kilépett a Ponta-kormányból.

Augusztus közepén Kelemen Hunor azt közölte, hogy értesülései szerint

"a román külügyminisztérium és a kulturális tárca azon dolgozik, hogy a szakemberek által összeállított, minden érdekelt fél beleegyezését és támogatását élvező dossziét visszavonja".

Ezt később mind a bukaresti külügyminisztérium, mind pedig a kulturális minisztérium tagadta.

Fotó: Béli Balázs/Alfahir