Afganisztánra is rátelepszik az Iszlám Állam

A világszervezet Biztonsági Tanácsa előtt beszámolva Haysom úgy fogalmazott, hogy az Iszlám Államnak még nincsenek ugyan "szilárd gyökerei" Afganisztánban, de már rendelkezik azzal a képességgel, hogy összefogjon egymástól egyébként elszigetelt fegyveres csoportokat.

Hasonló tartalmú kijelentéseket tett a BT előtt Vlagyimir Szafronkov orosz ENSZ-nagykövethelyettes. Ő egyúttal cselekvést kért a Biztonsági Tanácstól az IÁ megállításának érdekében, és külön aggodalmát fejezte ki, hogy a hozzájuk eljutó beszámolók szerint Afganisztán Oroszországgal határos északi részében is romlik a helyzet.

Az Iszlám Állam elsősorban Irakban és Szíriában van jelen, ahol saját kalifátust kiáltott ki. Afganisztánból is érkeztek azonban olyan hírek, amelyek a szervezet aktív jelenlétére utalnak. Az afgán légierő például egy friss jelentésben arról számolt be, hogy a múlt hétvégén légicsapással megölte a terrorszervezet tíz tagját.

Zahir Tanin afgán ENSZ-nagykövet a Biztonsági Tanácsban azt mondta, ők is tudnak olyan információkról, amelyek szerint az Iszlám Állam újabb területeken, köztük Afganisztánban is terjeszkedni próbál. Hangoztatta azonban, hogy Kabul számára a fő ellenséget továbbra is a szélsőséges iszlamista tálibok jelentik, aki folytatják a fegyveres harcot az ország hatóságai ellen.

A BT hétfőn döntött arról, hogy egy évvel, jövő márciusig meghosszabbítja az afganisztáni ENSZ-misszió mandátumát. A Biztonsági Tanács egyúttal újfent hangoztatta a megbékélés fontosságát az országban mindazon csoportok között, amelyek lemondanak az erőszakról, és készek tiszteletben tartani az afgán alkotmányt.