Még szinte meg sem száradt a nyomdafesték (online lap esetében elég súlyos képzavar ilyet írni, de ennyi nagymédiás önteltség talán belefér) azon az összeállításunkon, ami az ageizmusról, a különféle generációkról és a köztük tapasztalható feszültségről a portálunkon múltkor megjelent, a fideszes harcosok máris támadást intéztek a fiatal magyarok ellen. Az ageizmus viszont nemcsak akkor elítélendő diszkrimináció, ha egy idősebb embert sújt, hanem akkor is, ha – mint most a fideszes megmondóemberek – az idősebbek nézik le a fiatalokat.
Most épp a 76 éves Maróth Miklós professzor indította a támadást interjújában a pestisracok.hu nevű orbánista propagandaoldalon, és bizony nem kíméli korunk ifjúságát. Maróth szerint a ma fiatalok
- tapasztalatlanok,
- hiszékenyek,
- nincsen történelmi tapasztalatuk,
- álomvilágban élnek,
- elképzelésük sincs a szocializmusról.
A kor nem érdem, hanem állapot. Ezt a banális közhelyet most muszáj elmondani, hiszen – mint arra Boga Bálint gerontológus rámutatott – a különböző életkorokban más-más a tudás megszerzésének, felhasználásának intelligenciája. A szakember rámutatott, az ember fiatalabb korában fluid intelligenciával rendelkezik, azaz a tudás szélesebb spektrumát képes elsajátítani. Azután ahogy idősödik, ez eltolódik a krisztallizált intelligencia felé, ami annyit tesz, hogy a már megszerzett tudást képes mélyebben, szintézisben használni.
Nem Maróth az egyetlen, és nem is ő az első lassan kiöregedő fideszes, aki lenézően nyilvánult meg a mai magyar ifjúságról. Georg Spöttle, aki az önkormányzati választáson a Fidesz szentesi képviselőjelöltje volt, egyébként pedig a Fidesz-közeli sajtótermékek kedvelt biztonságpolitikai szakértője, még november végén tett közzé egy, a mai fiatalokra nézve igencsak dehonesztáló Facebook-posztot.
Az ugyancsak korban járó Spöttle naivan rácsodálkozik a létező világra, konkrétan arra, hogy a fiatalok közül sokuk „nemhogy az m1 vagy a HírTV műsorát nem követi” (hja, kérem, nem kellett volna a közszolgálati, illetve a konzervatív adót fideszes propagandacsatornává zülleszteni…), hanem „egyáltalán nem néznek tv-t”. Rájön, hogy „filmeket laptopon és tabletten (sic!) néznek”, illetve a politikai híreket is a közösségi médiából szerzik be.
Spöttle lealacsonyítóan írja, hogy a klímaváltozás „hisztériája” a fiatalok közül sokaknál neurózis váltott ki, ami miatt pszichiáterhez kellett fordulniuk. A fideszes megmondóember szerint ezek a fiatalok „az ellenzéki propagandát egy 300 ezer forintos telefonon nézik”, valamint „szüleik autóval viszik őket gimibe”.
Spöttle és Maróth fiatalok iránti ellenszenve teljesen érthető:
a közösségi média használatát illetően az úgynevezett „lemaradó”, de legjobb esetben is a „kései többség” kategóriájába tartozóként használják. A hagyományos média versus újmédia „csatájában” a Fidesz az előbbit preferálja, amivel – mily meglepő – nem lehet elérni a fiatalabb generációkat, ha pedig a közösségi médiában az álcivil taktikát használják, az az első pillanatban szemet szúr.
A fiatalok nemcsak használják az újmédiát, de – főleg a legfiatalabbak – aktív tartalom-előállítók is, ők mér digitális bennszülöttek. Saját YouTube-csatornájuk, Instagram- és/vagy TikTik-fiókjuk van, ahol szinte nulla-huszonnégyben tudják egymással tartani a kapcsolatot. Az interneten fellelhető információmennyiség bármikor, szinte korlátozás nélkül, valamint viszonylag olcsón elérhető (nem, Spöttle úr, nem szükséges hozzá 300 ezres csúcskészülék!), így
Persze le lehetne kapcsolni a hazai internetet a globális világhálóról, amint az kísérletképp megtörtént Oroszországban, korlátozni is lehet, amint történt az Arab Tavasz idején például Egyiptomban. Akkor marad a tévé–rádió–pártújság aranyháromszög, és nem kellene a megvénülő fideszes véleményvezéreknek ennyire utálniuk az Y- és Z-generációt.
Oké a boomer? Generációk vagy szubkultúrák?
Az idősek nem értik a fiatalokat és viszont. A nyugger nem ért az új technikákhoz, a taknyos viszont ne mondja meg a tapasztaltnak, mit tegyen! Napi szinten találkozunk generációs ellentétekkel, sőt az ageizmus már lassan a társadalom minden szövetét áthatja. Az újból felkapott „OK, boomer" kifejezés kapcsán utánajártunk a témának.