Államfői szinten tartják majd a varsói NATO-csúcsot

Szczerski szerint a csúcstalálkozó során a korábban bejelentett NATO-Grúzia egyeztetést miniszteri szinten rendezik meg.

Az ukrán parlament 2015 decemberében törvénymódosítással eltörölte  az ország semleges státusát, és felújította a NATO-hoz való közeledést, melyet korábban Viktor Janukovics, a hivatalából 2014-ben eltávolított elnök állított le.

Andrzej Duda lengyel elnök, aki akkor Kijevben tárgyalt Petro Porosenko ukrán elnökkel, a találkozót követően kijelentette: törekedni fog arra, hogy Ukrajna részt vegyen a varsói csúcson. A lengyel elnök szerint ez fontos lenne Ukrajna "globális pozíciója", valamint a kelet-közép-európai térség biztonsága szempontjából egyaránt.

A NATO tagállamai egyöntetűen kiállnak Ukrajna szuverenitásának és területi egységének megőrzése, illetve visszaállítása mellett, viszont megosztottak az ország esetleges NATO-tagságát illetően.

Alekszandr Grusko, Oroszország NATO-nagykövete március végén Grúzia és Ukrajna NATO-aspirációival kapcsolatban kijelentette:

"Nem képzelhető el olyan helyzet", hogy "a szövetség reális terveket készítsen elő a felvételükre, mert az (...) olyan válság szélére sodorná Európát, amelynek méreteit és mértékét ma el sem lehet képzelni".

A varsói NATO-csúcstalálkozót július 8-án és 9-én tartják. Fő témái között várhatóan a tagállamokat a déli és keleti irányból fenyegető válságok kezelése szerepel, ezen belül a NATO keleti szárnyának tervezett erősítése, valamint az atlanti szövetség lehetséges bővítése is.