Európa alkotmányos válságba kerülhet, ha az Európai Parlament július 15 és 18 között esedékes plenáris ülésén nem szavazza meg Ursula von der Leyen német védelmi miniszter (és szintén CDU-politikus) európai bizottsági elnökjelöltségét
– figyelmeztetett Annegret Kramp-Karrenbauer, a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke csütörtökön az Azonnali által szemlézett Politico tudósítása szerint.
A politikustól meglepő is lehetne ez a kijelentés annak, fényében, hogy két héttel ezelőtt, mikor még Manfred Weber is versenyben volt, kiállt a csúcsjelölti rendszer mellett, hangoztatva, hogy nem szabad azt megtörni, azzal ugyanis megállítanák az Európai Parlament fejlődését abban, hogy közvetlenebb kapcsolatot alakítson ki a választókkal. Azóta azonban változott a szélirány és egyes találgatások szerint Kramp-Karrenbauernek igencsak jól jönne, ha megüresedne von der Leyen kormányzati pozíciója, amit aztán ő maga tölthetne be és bizonyíthatná, hogy megfelelő utódja lenne Angela Merkel kancellárnak.
A CDU vezetője emellett a koalíciós partner szociáldemokratákat is próbálta befenyíteni kijelentésével, akik miatt Angela Merkel volt az egyetlen, akinek tartózkodnia kellett a von der Leyenről szóló szavazáson. Felszólította a szocdemeket, hogy „gondolják újra” álláspontjukat, ugyanis amennyiben ragaszkodnak az Ursula von der Leyen jelöltségével kapcsolatos destruktív hozzáállásukhoz, az „nagy terhet jelenthet a koalíció számára”.
Nem mintha ezt a szociáldemokraták nem tudnák. Korábbi elnökük Sigmar Gabriel egykori alkancellár és külügyminiszter a Der Spiegel című német lapnak szerdán azt nyilatkozta, hogy a védelmi miniszter jelölése elegendő ok ahhoz, hogy a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kilépjen a kormányból.
Győztesek és vesztesek az uniós trónok harcában | Alfahír
A Financial Times és a Politico is cikket közölt arról, hogy kik a győztesei, illetve a vesztesei az Európai Tanács tisztújításról döntő ülésének.