A Századvég Alapítvány gyorsfelmérése szerint a felnőtt népesség 84 százaléka elutasítja a kötelező betelepítési kvótát, szinte nincs olyan társadalmi vagy korcsoport, amelyben az igennel szavazók lennének többségben. Az alapítvány az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében emlékeztetett arra: a kormány szerdán jelentette be, hogy népszavazást kezdeményez a Brüsszel által javasolt kötelező betelepítési kvótáról. A gyorsfelmérés eredményei szerint jelenleg - a részvétel szándékától függetlenül – a szavazókorú népesség 84 százaléka nemmel voksolna ezen a népszavazáson. A kvóta mellett a megkérdezettek tizede szavazna, a lakosság 6 százaléka pedig nem tud dönteni. Az ötszáz felnőtt telefonos megkérdezésén alapuló kutatás eredményeit úgy összegezték: szinte nincs olyan társadalmi csoport, ahol az igen szavazat lenne többségben. A magukat baloldalinak vallók körében a nem válaszok aránya 57 százalék, a középen állók körében 84, a jobboldalon pedig 97 százalék.
A felmérés szerint a Fidesz-KDNP szavazói körében a kvóta elutasítása 97, a Jobbik esetében 89, az MSZP-nél 56 százalékos. A DK választóinak 49 százaléka nem támogatja a kötelező kvótát - 46 százalékuk igen -, az LMP-szavazóknak pedig 51 százaléka mondana nemet.
A budapestiek 78, a vidéki városokban élők 84, a falvakban, kistelepüléseken élők 89 százaléka válaszolna nemmel a népszavazáson. Hasonló a helyzet az életkorcsoportokban is: a 18-22 évesek 73 százaléka, a 23-30 évesek 81, a 30-40 évesek 75, a 40-50 évesek 90, az 50-60 évesek 83, a 60 év fölöttieknek pedig 86 százaléka utasítja el a kötelező betelepítési kvótát. Mivel a népszavazás időpontja egyelőre nem ismert, a részvételi hajlandóság becslését nem kísérelték meg, ezt egy későbbi adatfelvétel keretében vizsgálják.