Csak euróval lehet fizetni Koszovóban februártól, a szerbek felháborodtak a döntés miatt

Csak euróval lehet fizetni Koszovóban februártól, a szerbek felháborodtak a döntés miatt

Minden más pénznem csak külföldi tranzakciókhoz használható a központi bank közlése alapján.

Kizárólag euróval lehet fizetni február elsejétől Koszovóban, minden más pénznem csak külföldi tranzakciókhoz használható - közölte a koszovói központi bank.

A döntés felháborodást váltott ki Szerbiában, mivel a koszovói szerbek mintegy felének dinárban folyósítják juttatásait.

A koszovói központi bank szerda este közölte döntését, miszerint a jövő hónaptól kizárólag eurót lehet elfogadni készpénzfizetésnél az ország egész területén, vagyis leállítják a pénzforgalmat azokon a településeken is, ahol többségében szerbek élnek. A szerb dinár ezeken a településeken mindeddig a fő fizetőeszköz volt, akkor is az maradt, amikor lezárult az 1998-1999-es szerb-koszovói konfliktus, és azt követően is, hogy Koszovó 2008-ban egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét Szerbiától - elevenítette fel az MTI.

A mostani döntést a pristinai vezetés azzal indokolta, hogy a szerb dinár a koszovói központi bank megkerülésével, a szerb intézményrendszeren keresztül jut be Koszovóba, így útja teljesen követhetetlen, akár illegális tevékenységre is fordítható.

Pristina szerint ezeken az illegális csatornákon keresztül pénzelték azokat a támadókat is, akik tavaly szeptemberben támadtak rá rendőrökre Banjska település közelében. Szeptember 24-én szerb nemzetiségű maszkos fegyveresek és koszovói rendőrök között Észak-Koszovóban tűzpárbaj alakult ki, amely egész nap tartott. A lövöldözés során egy rendőr meghalt, egy megsebesült, négy támadót lelőttek. Annak ellenére, hogy a támadásért az egyik helyi szerb politikus vállalta a felelősséget, a felbujtókat és a fegyveresek támogatóit még keresik.

Aleksandar Vucic szerb elnök szerint

a pristinai lépés aláássa a Szerbia és Koszovó között brüsszeli közvetítéssel több mint tíz éve zajló párbeszédet, célja pedig a koszovói szerb lakosság elűzése.

A davosi Világgazdasági Fórumon tartózkodó szerb államfő a találkozóin az újabb fejleményekről is tájékoztatta az ott tartózkodó politikusokat és diplomatákat.

Miroslav Lajcak, a Szerbia és Koszovó közötti párbeszédért felelős uniós biztos megerősítette, hogy mind a szerb, mind a koszovói fél tájékoztatta a pénzforgalom leállításának a tervéről. Reményét fejezte ki, hogy a helyzet nem mérgesedik el emiatt, és a két fél békés megoldást talál. Hozzátette: tájékoztatta az uniós illetékes szerveket a tervezett koszovói lépésről és a szerb aggodalmakról, és az EU hamarosan hivatalosan is állást foglal az ügyben.

A hivatalos adatok szerint a koszovói szerb lakosság mintegy fele kapja nyugdíját, fizetését vagy a szociális támogatást a szerb költségvetésből dinárban. Amennyiben a jövőben csak euróban fizethetnek Koszovó területén, az a pénzváltás során veszteséget jelenthet nekik.

Koszovó még 2008-ban kiáltotta ki Szerbiától való függetlenségét, de Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját, déli tartományának tekinti a többségében albánok lakta területet.

(Címlapkép: Unsplash)