Mint azt korábban megírtuk, nagyjából 50 rendőr volt készültségben a Dunai Vasműnél, miután péntek este egy legalább 50 fős biztonságiaknak tűnő csoport akart bejutni a dunaújvárosi gyárba. A Dunaferr közleményében azt írta, a "toborzott zsoldoscsapatot" a hatóságok feltartóztatták. Mint utóbb kiderült, tulajdonosi jogvita állt az eset hátterében.
Kedden Stummer János, a Jobbik országgyűlési képviselője volt az ATV Start vendége, mely során kifejtette az esettel kapcsolatos véleményét, miszerint nem csupán nemzetbiztonsági, hanem gazdaságbiztonsági kockázata is van a Dunaferr-ügynek.
A Nemzetbiztonsági Bizottság elnöke a műsorban elmondta, szerinte
egészen elképesztő, hogy Magyarországon 2021-ben ilyen megtörténhet, hogy egy átlagos vidéki kisváros éli a mindennapjait, és akik a főúton közlekednek egyszer csak arra lesznek figyelmesek, hogy rendőrök lepik el a várost, fekete ruhás, kopaszra borotvált, tagbaszakadt emberek pattannak ki az autókból. Senki nem tudja, hogy mi történik, megbénulnak a be- és kivezető útjai a városnak.
Stummer hozzáfűzte, mikor olvasta az erről szóló híreket, nem hitte el, hogy ilyesmi tényleg előfordulhat Magyarországon.
Magánhadseregek önbíráskodásával fenyeget a Dunaferr körüli orosz-ukrán háború
A péntek estinél még nagyobb, 6-800 fős biztonságiőr-csapat bevetését ígéri Mikó István, aki a megbízó Steelhold Limited meghatalmazottja, jogi képviselője. Az ukrán hátterű, de Cipruson bejegyzett Steelhold állítása szerint ő az ISD Dunaferr Zrt. többségi tulajdonosa. Mikó az Indexnek eljuttatott közleményében az önbíráskodásnak tűnő lépést azzal indokolta, hogy
Úgy látja, két okból adódik, miért is van komoly gazdaságbiztonsági kockázata az ügynek:
- egyrészt a Dunai Vasmű profiljából, avagy mit gyártanak ebben a gyárban,
- másrészt pedig abból, hogy ez mégiscsak hazánk egyik legmeghatározóbb munkáltatója.
Mint mondta, nagyon sok munkahelyről van szó, hiszen a cégnél 4300 ember dolgozik, de ezen kívül is több ezren, ideértve például a beszállítókat is. Épp ezért, mint arról beszámolt, a tegnapi nap folyamán a magyar elhárításhoz fordult, így
az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatójától kértem egy soron kívüli tájékoztatást, hogy mondják el, mi az, amit tudnak ők egyáltalán erről.
- fogalmazott Stummer, hozzátéve, hogy egyelőre még nem kapott választ.
Ezzel párhuzamosan az ellenzéki politikus arra kérte Halász Jánost, a Nemzetbiztonsági Bizottság fideszes alelnökét, hogy mihamarabb tájékoztassa arról, hogy ők négy fideszes tagként, mikor tudnak a bizottság rendelkezésére állni egy rendkívüli ülés keretében.
Érvelése szerint azért is van szükség a kormánypárti tagokra is, mivel
Stummer bízik benne, hogy erre minél előbb sor kerülhet, és egyúttal el tudja hívni az ülésre Kálló Gergelyt, a térség országgyűlési képviselőjét, hogy ő is kellőképp tájékozódhasson.
Kemény okirat-hamisítási botrány lehet a Dunaferr-ügy hátterében
Az ISD Dunaferr Zrt. jogi képviselője szerint egyes személyek szemmel láthatóan hamis, hamisított meghatalmazással akarnak irányítást szerezni a Dunai Vasmű fölött. Nagy Péter ügyvéd az erre vonatkozó dokumentumokat meg is mutatta a Dunaújvárosban hétfőn tartott sajtótájékoztatóján, egyben kérte, hogy - az ügyben nyomozó hatóságok kérése alapján - arról a sajtó részéről ne készüljön fénykép- és videófelvétel.
Arra a kérdésre, hogy nyugodttá váltak-e keddre az ügy körüli viszonyok, Stummer úgy felelt, szerinte semmi oka nincs a városért is felelős Kállónak arra, hogy nyugodt legyen:
Ez egy sok éve húzódó szappanopera, ami Dunaújvárosban megy.
Mint fogalmazott, "jogász legyen a talpán, aki kibogozza", hogy pontosan milyen tulajdonosi változások és viták zajlottak az elmúlt időszakban.
Hozzátette azt is, hogy úgy gondolja,
A gond az, hogy Magyarország kormányának, amely egyébként ilyen mértékben uralja a magyar gazdaságot vagy tudja a gazdasági eseményeket mozgatni és irányítani, ennek a kormánynak viszonylag rövid idő is elég lenne ahhoz, hogy rendezze ezt a dolgot és mégsem teszi.
Szóba került Stummer János - Kálló Gergellyel közösen tartott - vasárnapi sajtótájékoztatóján elhangzott azon kijelentése is, miszerint ideje volna, ha Kubatov Gábor "megkötné kutyáit, és nem fenyegetnék a verőemberei a dunaújvárosi embereket".
Dunaferr-ügy: "Jól tenné Kubatov Gábor, ha megkötné a verőembereit"
Ahogy korábban beszámoltunk róla, körülbelül 50 rendőr volt készültségben a Dunai Vasműnél, miután péntek este egy 50-60 fős biztonságiakból álló csoport akart bejutni a városba. A Dunaferr közleménye szerint „az elmúlt hónapok verbális és jogi agressziója - valamint számos fenyegető üzenet - után fizikai agresszióra készült Mikó István és csapata.
A jobbikos politikus szerint "az a kör, amely megjelent pénteken a városban, az már korábban is exponálta magát, megjelent a magyar nyilvánosságban, például a Ligetnél történt atrocitás ügyében".
Stummer úgy véli, maga a módszer is ugyanaz.
Van egy konfliktusos helyzet, megjelennek a bőrfejűek, a tagbaszakadt emberek és próbálják a dolgot elrendezni
- fejtegette, hozzáfűzve, hogy
mind a személyes kapcsolati háló, mind a módszer arra enged következtetni, hogy ez a Fidesz pártigazgatóságán dőlt el.
Mindenesetre azt reméli, amint megjelenik a magyar elhárítás a Nemzetbiztonsági Bizottság ülésén, akkor egyértelműen cáfolni tudják majd ezt az állítást. Emellett pedig abban is reménykedik, hogy
Magyarország kormánypártja nem vetemedik arra, hogy miközben meg kellene védenie a magyar embereket és biztonságukat, ahelyett félelmet kelt, fenyeget és olcsó politikai haszonszerzés céljára használja őket.