Az amerikai NBC televízió hírszerzési forrásokból származó értesülései szerint Moszkva állítólag fontolgatja Edward Snowden kiadását az Egyesült Államoknak.
Edward Snowden az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) szerződéses alkalmazottja volt. Az NSA hawaii kirendeltségén dolgozott és szerzett meg illetéktelenül szigorúan titkos dokumentumokat, amelyeket 2013-ban továbbadott a sajtónak. A dokumentumok az Egyesült Államok
belföldi és szövetségeseit is érintő külföldi megfigyelési, lehallgatási programjairól
lebbentették fel a fátylat. Snowden, aki ellen a hírszerzési törvény megsértése miatt vádat emeltek, Moszkvában kapott menekültstátuszt, amelyet nemrégiben hosszabbítottak meg 2020-ig.
Az NBC televízió amerikai hírszerzési információkra hivatkozva közölte: Moszkva azt fontolgatja, hogy
Donald Trump elnöknek tett gesztusként kiadja Edward Snowdent.
Donald Trump Snowdent mindig is kémnek és hazaárulónak nevezte, aki szerinte
megérdemli a halálbüntetést.
Az NBC azt állítja: információit az amerikai hírszerzői közösségből többen is megerősítették, sőt pontosították. Ezek szerint az amerikai hírszerzésnek állítólag a Snowden kiadatását tárgyaló orosz beszélgetések és feljegyzések vannak a birtokában. Ezeket az anyagokat az amerikaiak már Trump elnöki beiktatása után gyűjtötték.
A televízió megszólaltatta Snowden ügyvédjét, Ben Wiznert, ő azonban közölte: nincsenek információi az esetleges kiadatásról. "A Snowden-csapat nem kapott jelzéseket és nincs oka aggodalomra" - jelentette ki.
A pénteken este sugárzott riport után Edward Snowden Twitter-bejegyzésben hangsúlyozta, hogy
"végre, itt a megfellebbezhetetlen bizonyíték arra, hogy soha nem működtem együtt az orosz hírszerzéssel. Egyetlen ország sem árusítja ki a kémjeit, mert akkor a többiek félhetnek, hogy ők lesznek a következők".
Az NBC riportjában szót kapott Juan Zarate, aki George W. Bush elnöksége idején a terrorelhárításért felelős helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó volt. Zarate óvatosságra intette a Trump-kormányzatot.
"Oroszország ezen csakis nyerhet. Snowdenből már kiszedtek minden információt, amire csak szükségük volt, és bizonyosan felhasználták őt a kibertámadásokban is" - fogalmazott a szakember. Juan Zarate szerint Snowden kiadatásával az oroszok éppen azt jelezhetik, hogy szeretnék javítani a kapcsolatokat és az együttműködést az új amerikai kormányzattal, ám az amerikai belpolitikában ennek szerinte kétségtelenül ellentmondásos következményei lennének. "Ez az egész talán édes muzsika lenne Putyin fülének" - szögezte le a volt helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó.
Az NBC megkereste a Fehér Házat is, az elnöki hivatal azonban nem kommentálta az értesüléseket.
Cáfolta a Snowden kiadatásáról szóló információkat
Vlagyimir Putyin elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov is.