Mielőtt a Habony-művek bele kezdene egy újabb "Tudta?" plakát tervezésébe, az elkövető nem migráns volt. Még csak a felmenői között sincsenek azok, már amennyiben a kanadai fehér lakosságot, az indiánok földjén nem nevezhetjük bevándorlónak.
Aaron Driver, a fehér keresztény közösség tagja egy házilag készített pokolgéppel akarta felrobbantani magát augusztus 10-én. A férfit azonban már korábbról figyelte a kanadai titkosszolgálat (CSIS), sőt tavaly le is tartoztatták, mert a világhálón nyíltan kiállt a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet mellett. Akkor végül nem emeltek vádat ellene, ugyanakkor folyamatosan be kellett számolnia hollétéről; s a társadalmi berendezkedésükre jellemzően a Manitoba tartománybeli Winnipeg bírósága egy különleges kanadai büntetés-végrehajtási törvény alkalmazva jó magaviseletre kötelezte.
Aaron Driver (foto: cbc.ca)
Egyelőre még vizsgálják azt a kérdést, hogy Driver valóban kapcsolatban állhatott-e az IÁ-val, ugyanakkor ha ez meg is történt volna, "mindössze" világhálós levelezésben merült volna ki az érintkezése a terroristákkal.
Homeland
Driver sohasem járt se Szíriában, de még külföldön se. Egy hányattatott gyermekkorú, fiatal felnőttként céltalanul sodródó fehér alsó középosztálybeli állampolgár volt, kiüresedett társadalmi, családi és vallási kapcsolatokkal.A reménytelen helyzete önpusztításhoz vezetett, először drogokhoz nyúlt, majd az internetes-gyorstalpalóval megismert Iszlám vallás téves értelmezése után, ténylegesen is elpusztította önmagát.
Ha Driver történetéből nem azt a tanulságot vonjuk le, hogy a magát fejlettnek mondó civilizációnk értéksemleges/értéktagadó fogyasztói társadalma egyre kevésbé alkalmas arra, hogy megtartsa az egyént, valóban nem fogjuk megérteni, hogy miért olyan könnyű például az európaiak ellen fordítani még a harmadgenerációs bevándorlókat is.
Egy kanadai srác története
A 24 éves Driver egész életében a Torontótól 225 kilométerre lévő Saskatchewan településen és annak környékén élt, a távoli Alberta tartományban. A család keresztény volt - mint ahogy arrafelé mindenki.
Driver anyja a fiú hétéves korában meghalt, az apja később újraházasodott, de a mostohaanyjával sosem volt felhőtlen a viszonya a gyereknek.
Miután Aaront 2015-ben letartoztatták, a kanadai sajtó foglalkozni kezdett a fiú történetével. Akkor az apja elmesélte, hogy Driver soha nem tudta feldolgozni anyja halálát, dacos tini lett belőle, 16 évesen lelépett otthonról, és szociális otthonokban élt.
A kezdeti zülléséből a Biblia olvasásával talált kiutat, Isten szavát kereste, 2011-ben hazaköltözött. Viszont kiutat találni egy szétszabdalt társadalomban nehéz, főleg akkor ha az összekötő szövet szálai oly vékonyak.
Miközben a világháló segítségével keresett spirituális válaszokat, az egymással ütköztetett érvek alapján úgy tűnt neki, hogy az Iszlámban rejlő, az életére gyakorolt radikális változással, egy új, biztos alapra lel. A fiú egyre zárkózottabbá vált, a családi élet megint feszültséggel telt.
"Eltűnt, elveszett, nem tudtam rajta segíteni"
- sóhajtott fel az apa.
Aaron számítógépe - egyedül a válaszkeresésben (fotó: cbc.ca)
Szélsőséges iszlamista, a távolból
Torokszorító, de amikor megkérdezték az apját, a mohamedánná vált Driver, mikor lett úgymond szélsőséges, az volt a válasz, hogy amikor közel-keleti portálokon követni kezdte a szíriai helyzetet.
Tehát nem személyes tragédiából, nem a családi háttérből táplálkozott, pusztán a képernyő előtt ülve "radikalizálódott" Driver.
A CSIS twitter-figyelőmonitora kiszúrta, hogy Driver az Iszlám Állam lefejezős videói alá kommentben hozzáfűzte:
"megérdemelte!".
A nyomozók a gépén lefejezett keresztény gyerekekről készült képeket is találtak.
A 24 éves fiatalembert 2015 júliusában őrizetbe vették, kihallgatták, majd óvadék ellenében kiengedték, 2016 februárjában megszüntették a vádat ellene, és megszorításokkal ugyan, de szabad ember lett (írásos engedéllyel tudott csak mobiltelefonhoz, számítógéphez jutni, s mivel a radikális iszlámmal csak a világhálón volt kapcsolata, ezzel akár vége is lehetett volna ennek a történetnek), azonban augusztus 10-én mégis úgy gondolta, hogy csapást mér az (őt is elutasító) kanadai társadalomra.
A róla készült 2015-ös riport végén így vallott magáról,
"nincs erőszakos múltam, egész életemben talán ha néhányszor verekedtem".
Ki is az ellenség?